The Great Heist: Sanal soygun oyunu!

Peyzaj Nedir? Peyzaj Nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Talimat Verdi, Cam Filmi Yasağı Kalkıyor mu ?

Esrarengiz Tarsus Kazısı İle İlgili Bilinmeyen Gerçekler ve Görgü Tanıklarının Anlattıkları

Google’ın Tasarladığı Yapay Zekalar Sinirlenmeye ve Saldırgan Tavırlar Sergilemeye Başladı

TEKNOLOJİ 21 Şubat 2017
408 views

Google DeepMind şirketi son bir kaç yıldır yapay zekalar üzerinde çalışıyor. Geliştirilen yapay zekalar sürekli testlere tabi tutuluyor ve yeni özellikler ekleniyor. Fakat son gelişmelerde yapılan testler sonucunda ilginç bir detay ortaya çıktı; Yapay zeka sinirleniyor ve istediğine ulaşabilmek için agresif tavırlar sergiliyor.

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan yapay zekalar insanların en büyük yardımcısı olarak adlandırılıyor. Fakat geliştirilen yapay zekaların insanlığın sonunu getireceğini savunanlar da oldukça fazla. Yapay zekalar hakkında ki bu düşünce son yapılan test ile biraz daha güçlendi. Çünkü teste tabi tutulan yapay zekalara öfke duygusu yüklenmemesine rağmen sinirlendiği ve kaybedeceğini anladığı anda şiddete yönelerek agresif tavırlar sergilediği tespit edildi.

İki farklı yapay zeka bir bilgisayar oyununa tabi tutuldu ve hedefi yakalaması istendi. Sonuç olarak ta hedefi en fazla yakalayabilen kazanacaktı. Yapay zekalar hedefi bir lazer ile yakalayıp yok ediyor, her yok ettiği hedefte hanesine bir puan yazılıyordu. Oyun devam ederken hiç beklenmedik bir şey oldu ve oyunun kaybeden taraf hedefi hız ve strateji ile yakalamaya çalışmak yerine rakibini lazer ile yok ederek hedefi yakalamayı tercih etti. Oyunun videosunu sizler ile paylaşıyoruz;

Yeşil renkler hedef, yapay zekalar kırmızı ve mavi, lazer ise sarı renk.

Bir diğer oyunda ise hedef daha zeki hale getirildi ve yapay zekalardan ikisi avcı biri av olarak belirlendi ve avı yakalamak için birbirlerine karşı mücadele ederek değil yardımlaşarak hedefi yakalama görevi verildi. Burada da tahmin edilenden çok daha fazla yardımlaştılar ve çok iyi stratejiler geliştirerek hedefi çok kolay bir şekilde yok ettiler. Bu da yapay zekaların iş birliği yapınca verilen komutun dışına çıkarak yeni stratejiler ürettiği anlamına geliyor.

Mavi renk av, kırmızı renk avcılar

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İlk Uzay Ülkesi Asgardia Kuruluyor. Vatandaşlık Başvuruları Başladı

Bu ilginç gelişme ünlü Astrofizik Profesörü Stephen Hawking’in Yapay zekâlar insanlığın başına gelen ya en iyi şey, ya da en kötü şey olacaklar.” sözünü akıllara getirdi.

 

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın
Kaynak: Sciencealert
Bizi Facebook'ta Takip Etmeyi Unutmayın
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !