The Great Heist: Sanal soygun oyunu!

Peyzaj Nedir? Peyzaj Nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Talimat Verdi, Cam Filmi Yasağı Kalkıyor mu ?

Esrarengiz Tarsus Kazısı İle İlgili Bilinmeyen Gerçekler ve Görgü Tanıklarının Anlattıkları

NASA Beklenen Açıklamayı Yaptı; Bir Yıldızın Yörüngesinde Dönen 7 Yaşanılabilir Gezegen Keşfedildi

TEKNOLOJİ 23 Şubat 2017
558 views

NASA’nın geçtiğimiz hafta önemli bir açıklama yapacağını duyurmasının ardından tüm Dünya’da gözler NASA’ya çevrilmişti. Dün akşam bir açıklama yapan NASA yaklaşık 39 ışık yılı uzaklıkta bir yıldız ve yıldızın yörüngesinde dönen 7 adet gezegen keşfedildiğini açıkladı. Keşfedilen sistemin yaşama elverişli olduğunu ve Güneş sistemimize benzerliğine dikkat çekildi. İşte dün tanıtılan yeni sistem ile ilgili önemli bilgiler;

NASA gökbilimcileri, 40 ışıkyılı uzaklıkta, yedi Dünya benzeri gezegene (küçük, kayalık ve yörüngesinde sıvı suyun oluşabileceği) sahip tek bir yıldız sistemi keşfetti.

Gezegenlerin üçü direkt olarak “yaşanabilir bölge” denilen yerde; yani sıcaklık suyu yüzeylerinde kolayca sıvı halde kalabilir; Diğer dördü de atmosferlerinin bileşimine bağlı olarak suya sahip olabilir.

Sistemin merkezindeki yıldız  Trappist-1 olarak adlandırılan bir cüce yıldızdır.  Güneş ile benzerlikler göstermiyor. Çünkü sıcaklığı Güneş’e oranla 200 kat daha az. Süper serin bir cüce yıldız (bu gezegenlerin gün batımı olasılıkla somon renginde olduğu anlamına geliyor).

Yıldız sisteminde ki gezegenler yıldızın çekim gücünden dolayı yıldıza yaklaşmışlar ve birbirlerinin çekim gücü ile de belirli bir yörüngeye oturarak yıldızın çevresinde dönmeye devam ediyorlar.

Gezegenlerde yüzey sıcaklığı Dünya ile çok yakın. Yıldıza yakın olması gezegenlere zarar vermiyor çünkü tehlikeli bölgede değiller ve yıldızın yüzey sıcaklığı oldukça düşük.

Isı ve ışık düşük olduğu için gezegenlerde gündüzleri çok aydınlık bir ortam oluşmuyor. Loş bir ışık ve uygun bir sıcaklık hakim oluyor.

Sistemde bulunan 7 gezegenden 3’ü yaşama elverişli bölgede bulunuyor. Bunlar 4,5,6’ıncı gezegenler.

Gezegenler kendi etrafında dönmediği için sürekli aynı yüzleri yıldıza bakıyor ve diğer tarafları soğuk ve karanlık.

Gezegenler birbirine çok yakın olduğu için çıplak gözle komşu gezegenleri görebilmek mümkün. Hatta küçük bir teleskop yardımı ile komşu gezegende ki bulutları ve dağları izleyebilmek bile mümkün.

NASA’nın hazırladığı bu videoda 4. gezegendesiniz. Mouse ile oynatarak yıldıza ve diğer gezegenlere bakabilirsiniz.

 

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın
Bizi Facebook'ta Takip Etmeyi Unutmayın
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !