Kurtuluş Savaşından İbretlik Görüntüler. Atalarımız Aşınan Çarıklarını Ot ve Çamurla Dolduruyor

ABD Zombi Saldırısına Karşı 3 Yıl Önce Bir Plan Hazırlamış; CONOP 8888

Kış Mevsiminin En Yaygın Hastalığı Olan Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir ?

İnsanları Zombiye Dönüştüren Uyuşturucu Dünya’da Hızla Yayılıyor

Sağlıklı Uyku Nasıl Olmalı ?

SAĞLIK 21 Eylül 2017
177 views

Her insanın genetik olarak uyku izi vardır. Aynı parmak izi gibidir ve hiçbir insanın uyku izi sabit değildir. Uyku; Derin uyku, başlangıç uykusu, orta uykusu ve rem uykusu şeklinde 4’e ayrılmaktadır. Başlangıç süreleri, birbirine geçiş süreleri, aradaki kısa geçişleri küçük uyanmalar, kişiye özgüdür.

Genetik olarak ortalama ortalama 7-8 saat uykuya ihtiyacımız vardır.

  • Oda tozlu olmayacak. Yatak odası sadece yatmak için kullanılan bir yer olacak, yatak odası hem yaşadığımız hem yattığımız yer olduğundan beyin bunu algılayamıyor. Yatak odamızın ayrılması ve sadece uyuyacağımız zaman yatak odasının kullanılması birinci önceliklidir.
  • Yatak odasında televizyon izleme, kuruyemiş yeme, TV izlerken uyuyakalma tamamen sağlıksız bir uyku.
  • Uyku hijyeni diye bir kavram vardır, uyurken de çevresel hijyen diye bir olay vardır. Yatak odamızın neminden ısısından ışık miktarına kadar dikkat etmeliyiz. Oda ısısının 22 derece olması gerekir, çok sıcak ya da çok soğuk olması uyku kalitesini bozmaktadır.
  • Aşırı uykuya meyil solunumsal olacağı gibi kişinin uyku ritim bozuklukları ile ilgili olabilir.
  • Kişi derin uykuya dalamadığı zaman sabah kalktığında; uyku hali, şurada bir yer olsa da yatsam uyusam diyebilir.
  • Sağlıklı bir ortamda, ısısı nemi ayarlanmış ortamda hatta lavanta gül kokuları daha ferah bir ortam oluşturarak uyuyabiliriz.
  • Beynimizin meletonim dediğimiz hormonu salgılamaya başlıyor ve o hormon arttıkça insanın uyuması gerekiyor, kişi buna direnirse sistemi bozmuş oluyor. Bu yüzden uyku ritmine dikkat etmek gerekir.
  • Uykuyu alamayan kişilerde solunumsal bir bozukluk yok ise kendi uyku ritmini bulması için belirli saatlerde yatma, belirli saatlerde yatma olması gerekir.
  • Ev hanımları eşini çocuğunu gönderdiği zaman tekrar uyuması da gece uykusundan problem oluşturmaktadır. Sabah kalktıktan sonra normal rutin hayatına devam etmesi gerekiyor.
  • Öğlen yarım saat uyku gece 2-3 saat kadar uyumuş kadar dinlendirir. Öğlen 2’ye doğru zihnin performansının düştüğü ve rehavetin çöktüğü zamanlarda ki yarım saat uyku vücudun fizyolojik ve zihnin dinlenmesine çok faydalıdır. Japonya’da mesai saatlerinde uyuyanların desteklendiğini bilmekteyiz.

Kaynak: Kütüphane

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın
Kaynak: Kütüphane
Bizi Facebook'ta Takip Etmeyi Unutmayın
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !