The Great Heist: Sanal soygun oyunu!

Peyzaj Nedir? Peyzaj Nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Talimat Verdi, Cam Filmi Yasağı Kalkıyor mu ?

Esrarengiz Tarsus Kazısı İle İlgili Bilinmeyen Gerçekler ve Görgü Tanıklarının Anlattıkları

Sanıkların Ölümü Nedeni İle 12 Eylül Davası Düştü

GÜNDEM 5 Mayıs 2017
337 views

Dönemin Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin hava kuvvetleri komutanı emekli orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı, Ankara 10. Ceza mahkemesinde görülen davanın sanıkların öldüğü gerekçesi ile düşürülmesine karar verildi.

2010 yılında yapılan referandum ile 12 Eylül darbesinin sorumlularının yargılanmasının önü açılmış ve Kenan Evren ile Ali Tahsin Şahinkaya “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve Anayasa ile teşekkül etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engel olmaya cebren teşebbüs etmek” suçuyla yargılanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fakat yargıtay alınan müebbet hapis kararını bozmuş ve sanıkların yeniden yargılanmasının önünü açmıştı. Ancak sağlık sorunları nedeni ile her iki sanıkta mahkeme süresinde hayatını kaybetti. Darbenin birinci sorumlusu Kenan Evren’in 9 Mayıs 2015’te, ikinci sanık Ali Tahsin Şahinkaya’nın ise 9 Temmuz 2015’te hayatını kaybetmesi ile görülen davanın düşmesine, 12 Eylül darbe dosyasının kapatılmasına karar verildi.

Kenan Evren yargılanmaya başlamadan önce katıldığı bir televizyon programında ” Gaza geldim astım, bir sağdan bir soldan astım. Bu gün olsa aynı şeyleri yine yaparım” demişti.

Kenan Evren 12 Eylül sabahı darbeyi tüm ülkeye işte böyle duyurmuştu

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın
Bizi Facebook'ta Takip Etmeyi Unutmayın
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !