Siyasetin ve Yasaların Olmadığı, Hiç Suç İşlenmeyen, Paranın İse Asla Kullanılmadığı Huzurlu Bir Şehir; ”Auroville”


Siyaset ve katı kurallar yok. İnsanlar inandıkları dini özgürce yaşayabiliyor fakat şehir genel olarak benimsenmiş bir dine sahip değil. En ilginç tarafı ise şehirde para kullanılmıyor. Karşınızda tüm ilginç yönleri ve huzurlu sakinleri ile ”Auroville”.

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf bir bilim kurgu filmi yada yakın gelecek tahmini bir görsel değil. Hindistan’ın uzak bir bölgesinde kurulan Auroville şehri.

Şehir 1968 yılında Mirra Afassa tarafından kuruldu ve kurulduğu yıldan bu güne kadar binlerce insana ev sahipliği yaptı. Şehirde toplamda 50 farklı ülkeden farklı kültürlere sahip insan yaşıyor ve şehir geçtiğimiz yıllarda UNESCO tarafından uluslararası bir şehir olarak kabul edildi.

Auroville şehrine tüm ülkelerden kadın ve erkek bireyler kabul ediliyor. Tüm inanç sistemlerini ve tüm politik görüşleri bünyesinde barındıran şehirde barışçıl ve ilerici bir görüş hakim. Bu görüşe ayak uyduran kişiler şehirde yaşamaya devam edebiliyor.

Şehrin kuruluş amacının evrensel bir şehir olabilmek olduğunu aktaran yetkililer, şehirde herhangi bir şekilde politik bir sistemin olmadığını, şehrin herhangi bir dine mensup olmadığını fakat inançlara da sonuna kadar saygı gösterildiğini anlatıyor.

Ayrıca Auroville şehrinde para kullanılmıyor. Herkesin şehirde bir görevi var ve herkes görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirerek, ihtiyaçlarını diğer insanlar ile değiş-tokuş yaparak karşılıyor.

Şehrin tüm binaları fütüristik bir yapıya sahip ve insanlar sürekli olarak gelişen ve yenilenen mimari bilgilere sahipler. 

Aynı zamanda şehirde sadece yenilenebilir ve iyileştirilebilir enerji kaynakları kullanılmakta. Böylece şehir kendi kendini sürdürebilen bir eko şehir haline getirilmiş.

Bir çok tarlanın yer aldığı ve içerisinde 15 adet büyük yetiştirme çiftliği bulunan şehirde yaklaşık olarak 160 hektarlık bir alanda her çeşit meyve ağacı bulunuyor ve şehirde yaşayanlar asla gıda sorunu ile karşı karşıya kalmıyor.

Bir gün tüm Dünya insanları olarak böylesine barışçıl, çevreye zararsız ve duyarlı bir hayat sürebilmek dileği ile…

Yorumlar

yorum

Bu içeriğe emojiler ile oy ver

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Efsane Efsane
0
Efsane
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Serpil Hancı
Ne istediğinize karar verin, onu yazıya geçirin, bunu sürekli gözden geçirin ve her gün sizi bu hedeflere doğru ilerleten bir şeyler yapın.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DAHA FAZLA: İLGİNÇ BİLGİLER

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Gönder Gelsin !
Makale
Görsel veya video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Sorulara verilen cevaplara göre sonuca ulaştıran bir test oluştur
Galeri
Fotoğraflar yada videolar içeren bir galeri oluştur
Video
Video ve kısa bir açıklama içeren içerik oluştur
Oylama
Fikir ve kararları oylamak için içerik oluştur
Doğru-Yanlış Testi
Bilgiyi kontrol eden doğru yanlış testi oluştur