100 Yıl Önce 2000’li Yılların Teknoloji Tahmini Böyle Yapılmıştı

3 dakikada okuyabilirsiniz


0
12

1900’lü yılların başında dünya teknolojik olarak günümüzden oldukça gerideydi. Dönemin ressamlarından 2000’li yılların teknolojisini tahmin etmeleri istenince ortaya ilginç fakat bir çoğunun günümüzde gerçekleştiği resimler çıktı. Bakalım 100 yıl önce günümüz teknoloji tahminleri hangileri idi.

1) Uçan itfaiye çalışanları

Günümüzde bizzat uçan itfaiye çalışanları olmasa da yangın söndüren helikopterler ve uçaklar bu resimde ortaya atılan tahmini doğrular nitelikte.

2) Elektronik okullar

Zihin okuma yöntemi teknolojisi üzerine oldukça etkili çalışmalar yürütülen bu günlerde beyine herhangi bir şekilde bilgi aktarımı mümkün değildir. Bu tahminin gerçekleşmesi için sanırım bir süre daha beklememiz gerekecek.

3) Uçan postacılar

Geçtiğimiz yıllarda yürüyerek dağıtılan postalar önce bisikletle ardından da motosikletli postacılar ile dağıtılmaya başlandı. Ancak çevremizde şimdilik uçan postacılar görünmüyor.

4) Astronomi ve uzay bilimi

O yıllardan günümüze kadar en çok geliştirilen teknolojilerin başında şüphesiz uzay bilimi yer alıyor. Resimde bir uzay bilimcisi ayı incelerken görünmektedir. Günümüzde ise ayı ve yakın gezegenleri de aşarak yakın galaksilerden çeşitli bilgiler edinebilmekteyiz.

5) Elektronik tarım makinaları

Yüz yıl önce çiftçilik tamamen insan gücüne dayalı iken günümüz çiftçileri son teknoloji makinalar ile az zamanda az enerji ile çok daha fazla iş yapabilmektedir. Bu resimde öngörülen tahmin gerçekleşmiştir.

6) Su altı seyahatleri

Deniz atı ile su altında seyahat etme fikri tamamen olmasa da kısmen gerçekleşmiştir. Deniz atı ile değil fakat oksijen tüpleri ve dalgıç kıyafetleri ile su altında dolaşabilmek günümüzde mümkündür.

7) Uçan arabalar

Bir çok bilim kurgu filminde işlenmiş uçan arabalar konusu yüz yıl önce de insanoğlunun hayallerini süslemekte idi. Günümüzde bu hayal hala gerçekleşmemiştir. Fakat bu yönde bazı firmalar tarafından ciddi çalışmalar yürütülmektedir.

8) Gerektiği zaman uçabilen savaş gemileri

Denizde ve havada çalışabilen bir gemi hayal eden ressam bu hayalini bir gemiyi dev bir balona bağlayarak uçururken anlatmıştır. Günümüzde böyle bir teknoloji yok, fakat savaş ve uçak gemilerinin dem denizde hem havada oldukça etkili olduğunu biliyoruz.

9) Elbise dikme makinası

O zamanlarda çok zor gibi görünen bir teknoloji olsa da günümüzde çok daha gelişmiş kumaş fabrikaları mevcut. Kısacası yapılan bu tahmin de günümüzde kullanılan en önemli teknolojilerden bir tanesi.

10) Otomatik makyaj makinası

En çok kadınların hayal ettiği makina otomatik makyaj makinasıdır. Fakat günümüzde bile böyle bir makina maalesef kullanılmamaktadır.

11) Elektrikli süpürge

Yine o yıllarda kadınların en büyük hayali olan elektrikli süpürge günümüzde en çok kullanılan ev aletlerinden bir tanesidir. Resimde anlatıldığından çok daha detaylı ve kullanışlı olan elektrikli süpürge 2000’li yılların doğru tahminleri arasında yerini almıştır.

12) Kuluçka makinası

Yüz yıl önce hayali bile zor olan teknolojilerden bir tanesi olan kuluçka makinası günümüzde oldukça geliştirilmiş ve endüstriyel tavuk sektörünün vazgeçilmez unsuru olmuştur.

13) Taşınabilen tekerlekli evler

İnsanların sürekli yeni yerler keşfetme ve gezebilme iç güdüsünün oluşturduğu bir hayal olan tekerlekli evler günümüzde tamamen gerçek olmasa da çok lüks karavanlar ile kısmen gerçekleşmiş görünüyor.

14) Elektronik erkek kuaförleri

Kadınların makyaj makinası gibi elektronik erkek kuaförleri de günümüzde kullanılan bir teknoloji değil. Galiba uzun yıllar daha da olamayacak.

15) Savaş arabaları

Savaşlarda kılıçlar ve yeni icat edilen barutlu silahların kullanıldığı dönemde savaş arabaları tamamen hayalden ibaretti. Fakat gelişen teknoloji ile hayal olmakla kalmadı ve tüm dünyada kullanılan son sistem zırhlı savaş araçları her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor.

16) Uçan avcılar

Av meraklılarının av hayvanları ile şartları biraz eşitlemek için hayal ettiği uçan avcı teknolojisi geliştirilmemiş ve günümüzde kullanılmamaktadır. Bunun yerine oldukça modern av silahları geliştirilmiş ve avcıların kullanımına sunulmuştur.

17) Savaş uçakları

İnsanların en büyük hayali bu resimlerde de gördüğümüz üzere uçabilmektir. Çünkü insan özgür olmayı sever ve uçabilmek gerçek anlamda özgürlüktür. Bu resimde savaş uçakları geleceğin hayali olarak işlenmiştir. Bu hayalde günümüzde gerçekleşmiş ve oldukça modern savaş uçakları hemen hemen her devletin ordusunda aktif görev almaktadır.

18) Su altı otobüsü

Günümüzde geliştirilmiş ve kullanılan bir teknoloji değildir. Sadece askeri amaçlar ile kullandığımız denizaltılar bu hayalin kısmen de olsa gerçekleştiğini doğrulamaktadır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Öğrencilik Hayatınızı Nasıl Keyifli Hale Getirebilirsiniz?

 


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
1
Komik
Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !