130 Kişinin İntiharına Sebep Olan ve Sahibi Tutuklanan Bilgisayar Oyunu ”Blue Whale”

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

İnternet üzerinden oynanan bir bilgisayar oyunu olan Blue Whale, son 6 ay içinde gerçekleşen 130 gencin intiharına sebep olduğu gerekçesi ile soruşturuluyor. Mavi Balina isimli oyunda oyunculara 50 adet talimatı yerine getirmek şartı sunuluyor ve bu şartlardan bazıları ölümcül olabiliyor.

Tüm Dünya Rusya’da internet üzerinde üye olunarak oynanan Blue Whale isimli oyunu konuşuyor. Fakat bu kez oyunun çok ilgi görmesi ve başarısından değil maalesef bir çok insanın hayatını kaybetmesinden sorumlu olduğu tartışılıyor. Sitenin bilinçaltı mesajlar ile kullanıcıyı etkilediği ve belli bir zaman sonunda kişiyi tamamen etkisi altına aldığı belirtildi. Örneğin bir süredir oyunu oynayan Veronika Volkova sosyal medya hesabında bir mavi balina paylaştı ve altına ‘Duygular kayıp… Son’ yazarak intihar etti.

Veronika’nın arkadaşı Julia ise yine arkadaşının benzeri bir şekilde yine mavi bir balina paylaşıp ‘Son’ yazarak hayatına son verdi. 

Siberian Times gazetesinin haberine göre, bu olaydan 2 gün önce, Chita kentinde yaşayan 14 yaşındaki bir kız, hızla geçen trenin önüne atlayarak intihar etmişti. Olayı araştıran ulaşımdan sorumlu polis intiharın ‘Mavi Balina’ adlı bilgisayar oyunu ile ilişkisi olduğunu doğruladı.

Yapılan araştırmalar sonucu ilginç bir detaya dikkat çekildi. Geçtiğimiz 6 ay içinde intihar eden 130 genç aynı internet grubu mensubuydu. Bunun üzerine çalışmaları hızlandıran polis grubun ve oyunun kurucusu 21 yaşındaki Philip Budeikin’i tutukladı.

Açıklamalara göre oyun kullanıcılara çeşitli yerlerde yapılacak görevler veriyor ve bunları harfiyen yapmasını istiyor. Bu görevlerin bazıları intihara kadar gidebiliyor. Rus medyasında çıkan iddialara göre, Blue Whale oyunu genç oyunculara intiharın tohumlarını ekiyor. Örneğin oyunda yaklaşan bir tren gösteriliyor ve “Bu dünya bizim için değil,” cümlesi ekranda beliriyor. Ayrıca oyunda bir binanın tepesine çıkmış gençlerin fotoğrafının altında “Biz ölü bir nesilin çocuklarıyız,” cümlesi çıkıyor.

Oyunun sosyal medya sayfasında oyunculara “Kendinizi kaç sıkıcı gün daha yaşamaya zorlayacaksınız?” gibi sorular da soruluyor. Ayrıca bütün gün korku filmleri izleyip gece 4.20’de uyanmaları ve oyunun 50. gününde kendi canlarını almalarına yol açabilecek talepler geliyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim
0
Beğendim
Komik
0
Komik
Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik