5 Milyon Yıl Önce Oluşan, Konya’da ki Volkanik Meke Gölü Kurudu

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

‘Dünyanın nazar boncuğu’ olarak tabir edilen Konya’daki 5 milyon yıllık volkanik Meke Gölü, kuraklık ve yeraltı sularının bilinçsiz kullanımı nedeniyle kurudu. 

Konya’da bulunan doğa harikası Meke gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin zamanla suyla dolması ve yaklaşık 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın gerçekleşerek kraterin daha fazla su ile dolması sonucu oluştu. Yeraltı su kaynaklarından beslenen ve tuzlu suya sahip olan Meke Gölü’nün ortasında, 50 metre yükseklikte bir volkan konisi bulunuyor.

Binlerce yıldır varlığını sürdüren bu volkanik gölün, yağışların azalması ve yeraltı sularının bilinçsiz kullanılması nedeniyle kuruduğu söyleniyor. Yetkililere göre Meke Gölü ilk sinyalleri 90’lı yılların başında verdi. Fakat yeterli önlemlerin alınmaması sebebiyle düşen su seviyesinin önüne geçilemedi. 2000’li yıllara gelindiğinde ise artık göl için tehlike çanları daha fazla çalmaya başlamıştı. Bölgenin eskisi kadar yağış almamasının yanında yeraltı kaynaklarının da hızla tüketilmesi sonucu göl neredeyse tamamen kurudu ve eski görkemli günlerini geride bıraktı.

Gölün kuruması ile ilgili açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Konya kapalı havzasındaki bir çok sulak alanın kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi ve şöyle devam etti; “Sadece Meke gölü kurumuyor. Konya kapalı havzasındaki birçok sulak alanda benzer durumla karşı karşıyayız. Meke, su yüksekliği geçmişte de az olduğu için en çok etkilenen bölge orası oldu. Nedeni, Türkiye genelindeki yağışların yarısından daha azı Karapınar bölgesine yağmasıdır. Genel ortalama 642 milimetre yağış olurken, Meke civarında 250 milimetre yağış alıyor. Türkiye ortalamasının yarısından daha az. Öte yandan en fazla yeraltı su tüketiminin olduğu bölgedir. Bu da yüzeyde çok fazla su olmadığı için 60’lı yıllardan sonraki yeraltı su üretimi ve yeraltı suyunun tarımsal sulamada kullanımıyla başlayan süreç sürekli Meke’nin aleyhine işlemiştir.”

 

Prof. Dr. Fetullah Arık, Konya kapalı havzasının tamamında alınacak tedbirlerin önemli olduğunu ifade ederek Meke’nin tek başına eski görkemli günlerine dönme şansı olmadığını ifade etti. Meke’nin en derin yerinin eskiden 2 metre civarında olduğunu aktaran Prof. Dr. Arık sözlerine şöyle devam etti; “Hemen yakınındaki Akgöl’de, Acıgöl’de, Akşehir gölünde, Eber gölünde, bütün havzada sulak alanların çoğu kurumuş vaziyette ya da kurumaya yüz tutmuş halde.”


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !