ABD’li Misyoner Hristiyanlığı Anlatmaya Gittiği İlkel Kabile Tarafından Öldürüldü

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
23

Hindistan’ın giriş çıkışa yasak olan Kuzey Sentinel Adası’na Hristiyanlığı anlatmak için giden ABD’li misyoner John Allen Chau adada yaşayan ilkel kabile üyeleri tarafından ok ve mızraklarla öldürüldü.

Daha önce adaya gidenlerin kabile tarafından vahşice öldürülmesinin ardından adaya bir heyet gönderen Hindistan Hükümeti, gönderilen heyetin de kabile üyeleri tarafından öldürülmesi ile adaya giriş çıkışı yasaklamıştı. Olayın ortaya çıkması ile tüm dünyanın dikkatini çeken ada koruma altına alınmış ve giriş çıkışın haricinde adaya yaklaşarak yerlilerin fotoğrafının çekilmesi bile yasaklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ABD vatandaşı olan misyoner John Allen Chau, hintli balıkçıların yardımı ile adaya giderek adada yaşayan ilkel kabileye hristiyanlığı anlatmak istedi. Misyoneri götüren balıkçıların anlattığına göre adaya ayak basar basmaz yerliler ile karşılaşan misyoner yerlilerin fırlattığı oklara aldırış etmeden yürümeye devam etti. Misyonere ok ve mızraklar ile saldıran yerliler, John Allen Chau’yu öldürüp boğazına doladıkları ip ile sürükleyerek götürdü. Korkup kaçtıklarını söyleyen balıkçılar yasaları çiğnedikleri için gözaltına alındı.

Misyoneri öldüren yerlilerin toplamda 100-150 kişi olduğu tahmin ediliyor. Dış dünya ile daha önce hiç temas kurmayan kabile halkı adaya yaklaşanlara mızrak ve oklar ile saldırıyor. Hindistan’da ada ve yerliler hakkında 2017 yılında çıkartılan yasaya göre John Allen Chau’u öldüren yerliler mahkeme önüne çıkartılamıyor. Adaman kabileleri olarak bilinen, Jarawa ve Sentinelese olarak adlandırılan iki kabile hâlâ avcı-toplayıcı halklar olarak yaşıyorlar.

Hindistan hükümeti, kabile halklarının bağışıklık sisteminin basit nezle virüslerine karşı dahi savunmasız olabileceğini ve kabile halkının dış dünya ile temasa geçmeleri halinde salgın hastalıklara yakalanıp ölebileceklerini belirtiyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Yelizz

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur