ABD’nin Nükleer Saldırılara Karşı Korunaklı ”Kıyamet Günü Uçağı” Havalandı

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

ABD basını, ordunun ‘kıyamet günü uçağı’ olarak bilinen E-4B Nightwatch isimli uçağını havalandırdığını bildirdi. Kıyamet günü uçağı nedir ? Özellikleri nelerdir ? Hangi durumlarda kullanılır sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetindeki uçaklardan biri olan E-4B Nightwatch yani kıyamet günü uçağı, son günlerde yaşanan ABD-Rusya geriliminin ardından gündeme gelmiş ve uçağın kullanılacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Trump’ın füze tweetlerinin ardından daha da artan gerilim sonrası ABD basını ‘kıyamet günü uçağı’ olarak bilinen E-4B Nightwatch isimi uçağın havalandığını bildirdi.

Kıyamet Günü Uçağı Nedir ?

Kıyamet günü uçağı, ABD hava kuvvetlerinin kullanımında olan, nükleer saldırılara karşı dayanıklı, olası nükleer savaş durumunda ABD başkanını ve üst komiteyi taşıyacak Boeing 747-200 marka bir uçak. Başka bir deyişle kıyamet günü uçağı, olası bir savaş durumunda ABD Başkanı ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak bir savaş odası.

Kıyamet günü uçağının özellikleri nelerdir ?

Başkan ve komuta kademesini taşıyacak olan kıyamet günü uçağının dış kaplaması olası bir nükleer saldırıdan zarar görmeyecek şekilde dizayn edildi. Söz konusu uçak, aynı zamanda olası bir elektromanyetik saldırıya karşı da kendini savunabilme kabiliyetine sahip. Uçağın siber saldırıya uğramaması için de tüm uçakta analog sistemler kullanıyor. Aynı zamanda askeri komuta merkezi olan uçak tek seferlik yakıt ile 35 saat havada kalabiliyor ve havada yakıt ikmali yapılarak 1 hafta aralıksız uçabiliyor. Kıyamet günü uçağı maksimum 112 kişiye ev sahipliği yapabiliyor.

Kıyamet günü uçağı hangi durumlarda kullanılıyor ?

Kıyamet günü uçağı olası bir nükleer savaş durumunda acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Fakat acil durumlar haricinde de aktif olarak kullanılmaktadır. Kıyamet günü uçağı, ABD Başkanı’nın ülke dışına yaptığı seyahatlerde ziyaret edilen ülkeye Başkan’dan önce iniyor ve olası bir acil durum için yakın bir havaalanında hazır olarak bekletiliyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !