Anlaşma İmzalandı. Türkiye S-400 Füzeleri İle Hava Savunmasını Güçlendiriyor

2 dakikada okuyabilirsiniz


0
14

Türkiye savunma sanayi alanında attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ”Anlaşmaya varıldı, imzalar atıldı” dedi. Kremlin ise S-400 füze anlaşmasının imzalandığını doğruladı.

Türkiye yakın zamanda savunma sanayi alanında bir çok büyük atılım gerçekleştirdi. Yerli yapım silahlar, insansız hava araçları, yerli yapım savaş gemisi, yerli yapım tank, helikopter ve yerli uçak projelerinin yanı sıra şimdide Rusya ile S-400 hava savunma füzesi anlaşması imzalandı.

Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400 ile ilgili ”Arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaporayı da verdiler. Bundan sonraki süreç de zaten Rusya’dan bize aktarılacak kredi ile ilgili devam edecek bir süreçtir. Gerek Sayın Putin, gerekse şahsımın bu konuda kararlılığımız var. Türkiye Cumhuriyeti’nin savunma sanayii veya savunmasıyla ilgili bağımsızlık ilkelerini veya bağımsız kararını herhalde kimsenin tartışmaya hakkı yoktur. Eğer bir yerlerden bu noktada herhangi bir savunma unsurunu tedarikte zorluk çekiyorsak, girişimlerimiz çoğu kez engellemelere takılıyorsa biz ne yapacağız, başımızın çaresine bakacağız. Mesela, silahsız hava araçlarını maalesef dostlardan alamıyorduk biz, çok da yüksek paralar istiyorlardı, bedava da istemiyorduk üstelik. Terör örgütüne tank, top, zırhlı araçlar veriyorlar; ama biz parasıyla istediğimiz halde bazı ihtiyaçlarımızı tedarik edemiyoruz. Sonuçta ne oldu? Hamdolsun, insansız hava aracını da kendi ülkemin insanı üretir hale geldi, silahlısını da üretir hale geldi.” açıklamasında bulundu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rusya devlet başkanı Putin’in askeri ve teknik bilgiler danışmanı Vladimir Kojin ise ”Sözleşme imzalandı ve uygulamaya geçilmesi için hazırlıklar yapılıyor” açıklamasında bulundu.

Gelişmeden ABD ve NATO Rahatsız

Türkiye’nin Rusya ile S-400 füze alımı anlaşması yapması ABD ve NATO’yu rahatsız etti. Yaklaşık 400 kilometrelik menzile sahip olan S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve düşman uçaklarının vurularak düşürülmesinde kullanılıyor. Şu anda elinde S-400 füze savunma sistemi olan NATO üyesi bulunmuyor. Ancak Yunanistan’ın elinde bir önceki versiyonu olan yine Rus yapımı S-300 füzeleri var. Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın aldı. Başta ABD olmak üzere, bazı Avrupa ülkeleri ve NATO, Türkiye’nin S-400 alma kararını eleştirdi.

Bir Eleştiride CHP’den

Türkiye’nin Rusya ile anlaşma imzaladığı S-400 füze sistemi ile ilgili açıklama yapan  CHP’li Öztürk Yılmaz, “Biz eğer bu yönde bir karar alınacaksa karşı değiliz ama Türkiye’de üretilmesi lazım yani Türkiye’nin o üretimde yer alması lazım. Hazıra konmamak lazım. İşte, hazır alıyorsunuz, üç gün sonra ilişkileriniz bozulduğu zaman vermiyor. Hiçbir şey yapamıyorsunuz.” dedi.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !