Aşkın Nörobiyolojisi

www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/askin-yolculugu1 dakikada okuyabilirsiniz


4
5 , 4

 

Aşık olduğumuzda kullandığımız ilk ifade ”Karnımda kelebekler uçuyor” olur. Tam olarak bu şekilde olmasa da vüzcudumuzda ve beynimizde meydana gelen fazlaca değişiklikler var. Belki anlatacaklarımdan yola çıkarak karşınızdaki kişinin size aşık olup olmadığını da anlayabilirsiniz. İşte Aşkın Biyolojisi 🙂

 

İlk görüşte aşk bazıları için gerçekten var olan bazıları için ise saçmalıktan ibaret olmayan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre bir insanın ilk görüşte aşık olabilmesi için ilk gelen uyaran ‘görsel uyaran’dır. Bu uyaranla beraber yüz kızarmaları, utanmalar, hızlı kalp atışları görülür. Aslında bu etkileri beynin ‘Savaş ya da Kaç’ reaksiyonu oluşturur. bu reaksiyonla beraber;

  1. Kalp atıları hızlanır.
  2. Akciğerdeki bronşlar genişler. (Daha hızlı nefes alıp vermek için)
  3. Göz bebekleri genişler.
  4. Kaslarda kanlanma ve kas gücü artar. (Kanın diğer önemli organlara daha hızlı ulaşması için)
  5. Salgı bezlerindeki salgı üretimi azalır.
  6. Mide sindirim işlevlerinin çoğu durdurulur.
  7. Daha fazla glikojen, glikoza dönüştürülür. (Enerji için)

Bu etkiler fazla gibi görünse de insan aşık olduğununda beyin bilmediği bir durumla karşı karşıya kaldığı için ‘kaç’ reaksiyonunu uygular. Siz kişiye beyninizi alıştırına kadar bu devam edecektir.

Erkeklerin BAZILARININ çapkın olmasının tıpta bir nedeni var mı?

Dopamin, oksitosin, noradrenalin, feniletilamin, vazopressin ve serotonin hormonlarının aşk hormonları olduğunu belirten Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, görüşlerini şu şekilde aktarıyor: “Dopamin ödül sisteminin temel molekülüdür. Özlemek, sevgiliyi görmeden duramamak ve tutku onun işlevidir. Oksitosin eşler arasında bağlanmayı sağlayan moleküldür. Normalde emzirme ve orgazm sırasında artar ve sosyal bağlanmaya hizmet eder. Eşler arasında sevgi, şefkat ve empati başlıca işlevleridir. Noradrenalin; sevgi ve aşk esnasında yüz kızarması, göz bebeklerinde büyüme, çarpıntı ve heyecandan sorumludur. Adrenalinin etkisi de eklenirse mide krampları, ellerde titreme ve terleme görülebilir. Vazopressin de oksitosin kadar olmasa da bağlılığı ve sadakati temsil eder, ancak asıl görevi vücuttan idrar atımıdır. Feniletilamin aslında bir dopamin türevi olup, aşığın heyecanından ve her an enerjik olmasından sorumludur. Serotonin ise mutluluk hormonudur, eksikliğinde depresyon ve panik atak gibi nevrotik bozukluklar baş gösterir. Testosteron, androjen, östrojen, progesteron başlıca seks hormonlarıdır. Aşk ve seks hormonlarını birbirinden ayırmak gerekir. Çünkü bu homonlar, bazen zıt etki bile gösterebilir. Örneğin oksitosin tek eşliliği, sadakati, şefkati temsil ederken, testosteron ise aksine çok eşliliği teşvik etmektedir. Testosteron kadınlarda az erkeklerde çok olan bir hormondur. Bu hormon bir erkekte ne kadar yüksekse, onun çapkın olma ihtimali de o kadar yüksektir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Roketsan Yerli Balistik Füze Sistemi KAAN'ı Tanıttı

Adı geçen her üç kimyasal da (dopamin, vazopressin, oksitosin) beyinde hipotalamustan salgılanır. Hem cinsel ilişki ile, hem de kokain gibi bağımlılık yapan maddeler kullanıldığında bu alanlar aktif hale gelir, dopamin artar. Bu de seksin yarattığı “bağımlılık”ın ve cinsel hazza bağlı ödülün kimyasal bir özetidir. “Bir defa aldattıysan iflah olmazsın, hep aldatırsın” ya da “eski sevgilinin başını okşamaya gelmez, kendini yatakta bulursun” gibi söylemlerin altında bu dopamin bağımlılığı ve bir kez alınan ödülün tekrar kendisine çekmesi vardır.


Birinin size aşık olup olmadığını da nasıl anlarız diyorsanız ilk olarak kişinin gözlerine bakın. Gözbebeklerinin büyümesi size gerçekten ilgisinin olduğunu gösterir. Diğer belirtiler ise terleme, aklının bir karış havada olması, elinde sürekli bir şeylerle uğraşması veya dikkatının başka yerde olması, hızlı nefes alıp vermesi gibi etkilere bakarak az da olsa anlayabilirsiniz.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
4
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
iremciginiz

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur