Blog Nasıl Açılır ? Adım Adım WordPress’te Blog Açmak

3 dakikada okuyabilirsiniz


1
1 yorum, 7 , 1 puan

Bir blog açmayı düşünüyorsanız ve bu işe henüz yabancıysanız aklınızda blog nasıl açılır, alan adı seçimi neden önemlidir gibi bazı sorular oluşabilir. Bu yazımızda blog açmak ile ilgili aklınızda oluşan tüm sorulara cevap vereceğiz ve adım adım blog nasıl açılır görseller ile birlikte anlatacağız.

En çok tercih edilen blog altyapıları şüphesiz ki WordPress ve Blogger servisleridir. Bunlar birbirinden tamamen bağımsız blog altyapılarıdır ve her ikisinin de hem artıları hemde eksileri bulunmaktadır. Daha önce ki yazımızda Blogger’da blog nasıl açılır konusunu anlatmıştık. Bu yazımızda ise WordPress’te nasıl blog açılır konusunu işleyeceğiz. Blogger’da blog açmak yazımıza aşağıda ki başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Blog Nasıl Açılır ? Adım Adım Blogger’da Blog Açmak 

WordPress’te Nasıl Blog Açılır

Blog sitesi açmak oluşturduğunuz içerikleri başkaları ile paylaşmak oldukça keyfili bir iştir. Eğer özgün ve zengir bir içeriğe sahipseniz ve içeriklerinizin sürekliliği var ise bu keyifli iş zamanla kazançlı bir işe dönüşmeye başlar. Fakat önce işin teknik kısmını anlamalı ve dikkatlice uygulamalısınız. Dikkatli olmalısınız çünkü başlangıçta yapacağınız bir hatayı ileride fark ederek düzeltmek sizi oldukça zorlayacaktır.

İlk olarak blogun konusunu belirleyin ve uygun bir alan adı seçin

Dikkatli ve oldukça geniş düşünerek kuracağınız blogun konusunu belirleyin. Öyle bir konu olmalı ki kolay içerik oluşturabilmeli ve oluşturduğunuz içeriklerin devamlılığı olmalıdır. Blogunuzun konusunu belirledikten sonra sıra geldi uygun bir alan adı bulmaya. Blogunuzu kısaca anlatacak ve akılda kalıcı bir alan adı bulmanız blogunuzun yararına olacaktır. İnsanlar bir şekilde blogunuzu ziyaret edip ayrıldıktan sonra tekrar blogunuzu hatırlayıp gelebilmeli. Anlatımımızı sizinsiteniz.com alan adını varsayarak sürdüreceğiz.

NOT: Güzel Hosting firmasından alan adı tescili ve web hosting hizmeti alan müşterilere WordPress kurulumu ücretsiz yapılmaktadır. Yani siz sadece alan adı ve web hosting hizmeti satın alıyorsunuz, müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek wordpress kurulumu talep ediyorsunuz ve 10 dakika sonra siteniz hazırlanmış olarak size teslim ediliyor. Güzel Hosting Ücretsiz Web Hosting ve WordPress Kurulumu İçin Tıklayın

Ama yok ben uğraşırım kendim kurarım diyorsanız buyrun işin teknik kısmına…

İşin teknik kısmına geldik; WordPress’te nasıl blog açılır ?

WordPress’te site yada blog açmak için ihtiyacımız olan blog konusu ve alan adımızı belirledik. Şimdi sıra geldi teknik detaylara. Blogunuzu barındırmak için bir web hosting servisine ihtiyacınız var. Web hosting teknik detayların en önemlisidir çünkü sitenize ait her şey web hosting servisinde barındırılacak. Bisosyo.com olarak yıllardır beraber çalıştığımız Güzel Hosting bu işi çok iyi yapmaktadır ve oluşabilecek tüm sorunlara büyük titizlik ve profesyonellik ile yaklaşmaktadır. (Üstelik alan adı tesciline ücretsiz Web Hosting hizmeti sağlıyorlar) Sitemizi yayına aldığımız andan itibaren hiç kesinti problemi yaşamadık ve büyük bir özveri ile çalışan müşteri temsilcisi arkadaşlar tüm sorularımıza anında cevap verdi ve çözüm sundu. Alan adınızı ve web hosting servisinizi Güzel Hosting’ten aldığınızı varsayarak anlatımımıza devam ediyoruz.

  • Alan adımızı tescil ettirdik ve web hosting hizmeti aldıktan sonra bana özel sayfasından ürün ve hizmetlerim butonuna tıklıyoruz. Daha sonra alan adımızın sağ tarafında bulunan yönet butonuna tıklayarak alan adı yönetimi bölümüne giriş yapıyoruz. Alan adı yönetimi bölümünün en altında C-Panel butonu karşımıza çıkacak. Buraya tıklayarak c-panel’e giriş yapıyoruz.
  • C-panel sayfasında hosting barındırıcımız ile ilgili tüm ayarlar ve dökümanlar bulunur. (Çok iyi bilmiyorsanız ve mecbur değilseniz ileri ki zamanlarda burada herhangi bir dosyayı değiştirmeyin yada kurcalamayın). C-panel sayfasının en altında WordPress simgesine tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan sayfada İnstall butonuna tıklıyoruz ve wordpress kurulumunu başlatıyoruz.
  • Kurulum sayfasına yönledirildiğimizde karşımıza site uzandısı (www.) ve site alan adı bölümü çıkacak (sizinsiteniz.com). Buralara (https://www) ve (sizinsiteniz.com) seçeneklerini yazıyoruz.
  • Ardından sayfayı aşağı indirerek site adını ve site sloganını yazıyoruz. Hemen altında bulunan admin adı, şifre ve e-mail bölümlerini de doldurup site lisanını Türkçe olarak seçiyoruz ve alta inip oluştur butonuna tıklıyoruz.

İşte bu kadar artık bir blog sayfanız yada web siteniz var. Şimdi tarayıcınızın adres çubuğu satırına kayıttan sonra ki ekranda size verilen URL’yi yapıştırarak admin giriş ekranına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada e-mail ve şifrenizi girerek wordpress yönetim paneline giriş yapabilir ve şablon düzenlemesi yaparak ilk yazınızı oluşturabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Girişimcilik ve Motivasyon

 

⇓ WordPress ile ilgili işinize yarayabilecek bazı konu başlıkları ⇓

WordPress Kullanıcılarının Olmazsa Olmazı En İyi WordPress Eklentileri


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !