Bozkırın Tezenesi, Neşet Ertaş

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Yaşar Kemal’in deyimi ile Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş. Gönül dağımızda çınlayan nağmelerin sahibi. Bağa bostana meftun olmamış kendi deyimi ile devletten tek kuruş almamış bir üstat. Saf yeteneğini genlerinden alan bir saz erbabı. Bugün gidişiyle yazımızı kışa çeviren dertli saz Neşet Ertaş’ın vefatının 6. yıldönümü.

Yıllar yılı kendi yazdığı türküleri söylemiş ama bunu hiç söylememiştir. Mütevazi kişiliği ile dinleyenleri arasında bir dem tutturan Neşet Ertaş, sazını kimi zaman dertli dertli söyletti kimi zaman ise neşeli bir türkü tutturur gitti.

Sıkılan ruhun terapisi, süzülen gözyaşının müsebbibi, yorgun aşıkların merhemi türküleri ile yalan dünyaya eserler bırakan Neşet Ertaş kendi vefatı için: “Bana öldü demeyin, yoruldu gitti diyin” demişti.

Karadır bahtım kara derken evliliğinden dolayı babası ile küsmesini, aşklarını, sevdalarını anlattı. Keşke hikayelerini de bilseydik dedik: Zahidem’in ve Zülüf Dökülmüş Yare’nin.

Önce keman çaldı sonra bağlama ve tambur. Sazının derdini Anadolu’ya taşıdı. Sonra sağlık problemlerine yakalandı. Parmaklarını kullanamaz oldu tedavi için Almanya’ya gitti. Gurbet elde duramadı döndü sonra Türkiyem dediği memleketine.

Ünü çoktan yayılmıştı o yokken. Bir döndü pir döndü Neşet Baba. Sihirli notlarını eşsiz sözleri ile bezeyen Neşet Ertaş aşkların mutlulukların hasretlerin hiddetin tükenişin sesi oldu. Dilden dile gönülden gönüle bir yol yaptı. Gizli gizli giden bu yollar onu bizim hafızalarımıza kazıdı.

Bozlak türünün ve abdallık geleneğinin önemli bir temsilcisi oldu Neşet Baba. Pederinden öğrendiğini ondan gördüğünü yaptı. “Bizim ruhumuz aynı” dediği babası ile aynı yolda gitti.

2012 yılında yoruldu Neşet baba. Yoruldu ve gitti. Bize ise onlarca türkü, o türkülerden damlayan aşk, özlem, dert ve neşe kaldı. Sadece bir nesilde değil her devirde dinlenecek ve özümsenecek tüküler söyledi Neşet Baba. Geçtiğimiz Salı günü vefatının 6. yılında saygıyla andık, anmaya da devam ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sanat Güneşimiz Zeki Müren

Daha fazla bilgi için: https://bit.ly/2IcUcPk

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !