Çernobil Nükleer Santral Kazasından Etkilenen Hayalet Şehir ”Pripyat”

2 dakikada okuyabilirsiniz


1

Pripyat; Çernobil’in 10 kilometrekarelik tehlike çemberi olarak adlandırılan bölgesinde bulunan, Çernobil faciası yaşandığı gece 49 bin kişinin bir gecede tahliye edildiği, günümüzde değil şehre girmek yaklaşmanın dahi yasak olduğu ve yaklaşık 900 yıl daha içinde kimsenin yaşayamayacağı hayalet şehir.

Pripyat Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan Çernobil kazasına maruz kaldığı için içerisinde yaşamanın mümkün olmadığı terkedilmiş bir şehir.

 

Şehrin çok yakınında yer alan Çernobil nükleer santralinde 26 Nisan 1986 gecesi saat 01:00 sularında 4 numaralı reaktörde tasarım hataları ve güvenlik sisteminin devre dışı bırakılması sebebiyle bir patlama meydana gelmiştir.

20. yüzyılın ilk en büyük nükleer patlaması olan Çernobil kazası sonrası insanları hızla yayılan nükleer sızıntıdan koruyabilmek için çevre şehirlerden gelen yaklaşık 20 km’lik bir otobüs konvoyu ile şehir yaklaşık 30 saatte boşaltılmıştır.

Fakat bu hızlı tahliye işlemi bile radyasyonun insanlar yıkıcı etkilerinin önüne geçemedi. Öyle ki resmi kayıtlara göre 3 milyondan fazla kişi bu yıkımdan direkt olarak etkilendi.

Yetişkin insanların troid kanserine yakalanma oranı kazadan sonra 10 kat arttı ve sakat doğumlar %200 civarında bir artış gösterdi. 7 milyon insanın gelecekte ciddi sağlık problemleri yaşayacağı öngörülmekte.

Yaklaşık 2,5 milyon hektar tarım alanı kullanılamaz oldu. Toprağın radyoaktif etkilerden arınması binlerce yıl sürecek.

Yapılan incelemelere göre 900 yıl daha bu bölgede hiç kimse yaşayamayacak ve tüm radyoaktif etkilerin tam olarak kaybolması 48 bin yıl sürecek. Yani Pripyat şehri 26 Nisan saat 00:59’da ki temiz günlerine dönebilmek için 48 bin yıl bekleyecek…

Pripyat şehrini 360 derece gezebilmek ve tüm gerçekliği ile faciayı görmek isteyenler Yandex Harita uygulaması ile bu deneyimi yaşayabilirler.

 

 


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü
1
Üzücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim
0
Beğendim
Komik
0
Komik
Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç
2
Korkunç
Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik