Çevreye Verdiğimiz Zararı Azaltmak İçin Nelere Dikkat Edebiliriz?

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Hepimiz çevremizi korumak istiyoruz, ancak yaşam tarzımızı iyileştirecek ve çevreyi koruyacak büyük bir değişiklik yapmak için çoğunlukla çok meşgul ya da tembeliz. Fakat günlük hayatımızda yapabileceğimiz ufak tefek değişikliklerle dünya için bir fayda sağlamamız mümkün. İşte bahsettiğimiz değişikliklerden bazıları:

 1. 1 Kompakt Floresan Ampuller Kullanın


  Bu ampullerin daha pahalı olduğu doğrudur, ancak çok daha uzun süre dayanır ve enerji tasarrufu sağlar, böylece uzun vadede elektrik faturanız da azalmış olur.

 2. 2 Alternatif Ulaşım Araçlarını Kullanın


  Araba kullanmak kirliliğin en büyük sebeplerinden biri. Arabanızı kullanmak istiyorsanız, kendinize şu soruyu sorun: gerçekten arabaya ihtiyacım var mı? Gideceğiniz mesafe uygun ise bisiklet tercih edin veya toplu taşıma kullanın.

 3. 3 Musluklarınızı Kontrol Edin


  Su faturasında önemli bir artışa neden olabilecek sızdıran muslukları takip edin. Su sızdıran musluklar nedeniyle ortalama 120 litre su israf edildiği bilinmekte.

 4. 4 Yiyecek İsrafından Kaçının


  Atık yiyecekler çöplüklere atıldığında tehlikeli sera ve metan gazı olarak ayrışır. Üstelik, yiyecek israfı, yiyecek üretmek için kullanılan enerji ve su israfını da ifade eder. Bunu önlemek için satın alacağınız yiyecek ve malzemelerin listesi ile miktarını belirleyin. Bu şekilde dürtüsel yiyecek alımını ve israfı önleyebilirsiniz.

 5. 5 Geri Dönüşümü Tercih Edin


  Geri dönüşüm, çevreye yardım etmenin en klasik yollarından biri, ancak pek çok insan hangi öğelerin geri dönüştürülebileceğini hala tam olarak bilmiyor. Cam, gazete, alüminyum, teneke, plastik, yiyecek ve bahçe atıklar, motor yağı ve bataryalar, geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürülebilen ürünlerdir. Evinizde ayrı poşetlerde biriktirdiğiniz ürünleri bulunduğunuz bölgedeki geri dönüşüm noktalarına bırakabilirsiniz. 

  Bunların yanında alışveriş yaparken alabileceğimiz birçok önlem de mevcut. Alabileceğimiz önlemlerden bazıları için: https://kulturveyasam.com/alisveris-yaparken-cevreyi-korumak-icin-nelere-dikkat-etmeliyiz/


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur