D Vitamininin Faydaları Nelerdir ? D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur ?

2 dakikada okuyabilirsiniz


0
14

Son dönemlerin en çok konuşulan sağlık konularından biri de D vitamini nedir, faydaları nelerdir  ve eksikliği nelere yol açar ?

D vitamininin öneminin, bugüne kadar bilinenden çok daha fazla olduğu, bu vitaminin insandaki 200’den fazla geni etkilediği, bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanların da bulunduğu anlaşıldı. Bu bulgular, D vitamini eksikliğinin ne kadar ciddi bir durum olduğunu ortaya koydu. Çalışmayı yapan bilimciler, dünyada 1 milyardan fazla kişide D vitamini (vitamin D) eksikliğinin bulunduğuna dikkati çekiyor.
Oxford Üniversitesi Fonksiyonel Genomik Birimi’nden Andreas Heger’in başında bulunduğu araştırma, tıp dergisi Genome Research’da yayımlandı.

Heger, “Çalışmamız, D vitamininin sağlığımız üzerinde, geniş bir yelpazeyi kapsayan alanlarda, çarpıcı etkilerinin bulunduğunu ortaya koyuyor” açıklaması yaptı.
Bu vitamin, insan genomunun belirli noktalarında yer alan “D vitamini alıcıları (VDR)” üzerinden, DNA’ları etkiliyor. Heger’in ekibi, bu noktaların haritasını çıkardı ve bunların doğrudan etkilediği 200’den fazla geni belirledi.
D vitamini eksikliğinin raşitizm hastalığıyla bağlantısı biliniyordu. Yeni çalışmayla, bu vitaminin eksikliğinin ayrıca, “MS (multipl skleroz), romatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama, kan kanseri ve kolorektal kanser dahil belirli kanser türleri” gibi, bağışıklık sistemiyle bağlantılı hastalıklara yatkınlığa yol açtığına dair bazı bulgular elde edildi.
Araştırma ekibi bu düşünceyle, gen haritasının hastalıklarla ilgili bölümlerine bakarak, buralarda VDR düzeyinin fazla olup olmadığını inceledi. Sonuçta, bağışıklık sistemiyle bağlantılı olduğu bilinen, yukarıda belirtilen hastalıklarla ilgili bölgelerdeki VDR bağlarının oldukça zengin düzeyde bulunduğu belirlendi.

 

D vitaminin faydaları nelerdir?

D Vitamini, Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır. Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alır.

D vitamini alabilmek için hangi besinleri ağırlıklı olarak tüketmeliyiz?

D vitamininden zengin gıdalara örnek olarak yumurta sarısı, balık, balık yağı, tereyağı, et, sebzeler ve karaciğer verilebilir.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açıyor?

D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme, erişkenlerde osteomalaziye (kemik yumuşaması) sebep olur. Kemik matriks yapısı bozulur. Kemik ve kas güçsüzlüğü ile birlikte seyreden hastalıklardır. Çocukluk çağlarında daha kolay tanı konurken ileri yaşlarda bu zorlaşıyor ve gözden kaçabiliyor. Çocuklarda raşitizm, kemiklerde gelişim bozukluğu ve dişlerin geç çıkması gibi hastalık ve şikâyetlere neden olabilir. Yetişkinlerde ise kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bozuklukları D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.

D vitamini iğne ya da haplarla verilmeli mi? Sağlık açısından bir zararı olabilir mi?

İlk olarak belirtmeliyiz ki D vitamini kesinlikle uygun tahlil ve tetkikler yapılarak doktor kontrolünde alınmalıdır. Yapılan tahliller sonucunda D vitamini yetersizliği söz konusu ise ilaç takviyesine başlanılabilir. Kişinin yaşına, yaşam tarzına, güneş ışınlarından yeterince yararlanıp yararlanamamasına bağlı olarak D vitaminine olan ihtiyacın miktarı değişir. Fazla D vitamini kullanımı bebeklerde zihinsel ve fiziksel geriliğe, çocuklarda kısa boy problemlerine sebep olabilir. Fazla alınan D vitamini böbreklerden kalsiyum atılımını arttırabilir ve yaygın olarak mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği, baş ağrısı, kılcal damarlarda deformasyon görülmektedir.

Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !