Dikkat !!! Bu Davranışlar Böbreklere Ciddi Zararlar Veriyor

2 dakikada okuyabilirsiniz


0
16

Vücudumuzda çok önemli görevleri olan organlarımız böbrekler, kanı filtreler ve metabolizmanın atık ürünlerinin atılmasını sağlar. Günümüzde ise bir çok kişi böbrek rahatsızlığı sebebiyle tedavi görmekte, bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ise diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamaktadır.

Bu yazımızda; sağlıklı bir böbreğe sahip olmanın yolları nelerdir ? Böbreklere neler zarar verir ? Sorularının cevaplarını derledik.

Böbreklerin görevleri nelerdir ?

Böbreklerimiz hayati organlarımızdan bir tanesidir. Vücuttaki görevleri ise ; 

  • Kanı filtreleyerek metabolizmanın atık ürünlerinin atılmasını sağlar.
  • Vücudun asit baz dengesini düzene sokar.
  • Vücuttaki sıvı-elektrolit dengesini düzenler.
  • Kan basıncını ve kan hacmini düzenler.
  • Gerekli hormonları ve enzimleri üretir.

Böbreklere neler zarar verir ?

1) Aşırı protein tüketimi

Fazla protein tüketmek vücutta fazla amonyak üretmeye sebep olur. Böbrek ise bu durumu nötralize etmek için gereğinden fazla çalışır ve yorularak yavaş yavaş güçten düşer.

2) Aşırı tuz tüketmek

Tuz, böbrek yetmezliğine sebep olan en büyük etkendir. Çok fazla tuz tüketmek, vücut elektrolitlerini ve kan basıncını düzenlemek için böbreklere aşırı baskı uygular.

3) Vücudun aşırı su kaybetmesi (Dehidrasyon)

Bir sebepten dolayı vücudun aşırı su kaybetmesi yani dehidrasyon durumu, susuzluğu yok sayar ve vücudu kuru tutmak için böbrek fonksiyonunu durdurur. Börek düzgün bir şekilde çalışabilmek için suya ihtiyaç duyar. Aşırı su kaybı ve az su tüketmek böbreklere çok fazla zarar vermektedir. Sağlıklı bir böbrek için günde en az 10 bardak su içmelisiniz. İçtiğiniz suyun yeterli gelip gelmediğini idrar renginizden anlayabilirsiniz. Öyle ki idrar rengi koyu ise gerekenden az, açık ise gerektiği kadar sıvı aldınız demektir.

4) Sigara kullanımı

Sigara kullanımı kan damarlarının daralmasına ve sertleşmesine sebep olur. Kan damarlarının daralması ve sertleşmesine bağlantılı olarak böbreklere kan temini olumsuz olarak etkilenir. Böylece böbreklerin çalışması daha zor olur ve zamanla çalışamaz hale gelir.

5) Aşırı alkol tüketimi

Çok fazla alkol tüketmek, kandaki ürik asit düzeyini artırır. Ürik asit düzeyinin artması ise böbreklerdeki boruların tıkanmasına ve taş oluşumuna neden olur.

6) Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı

Doktor tarafından uygun görülmeyen hiç bir ilaç kullanılmamalıdır. Özellikle bilinçsiz antibiyotik ve aşırı ağrı kesici kullanımı böbreklerde oldukça olumsuz yan etkilere yol açabilir.

7) B6 Vitamini eksikliği

Yapılan bir araştırmada B6 vitamini eksikliğinin böbreklerde taş oluşumuna sebep olduğu sonucuna varıldı. B6 vitamini en çok ayçiçeği tohumları, Antep fıstığı, nohut, balık ve nişastalı sebzelerde bulunan bir vitamindir. Vitamin eksikliğinin takibi için düzenli olarak kan tahlili yaptırmak gerekmektedir.

 


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !