Donmuş Halde Bulunan Solucanlar 42 Bin Yıl Sonra Yeniden Canlandı

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
13

Sibirya’nın kalıcı buz tabakası altından çıkartılan ve 42 bin yıldır donmuş halde olan toprak parçalarının içinde bulunan donmuş solucanlar, bilim insanları tarafından toprağın kontrollü olarak çözünmesi sağlanarak yaşama geri döndürüldü.

Günümüzün en çok konuşulan bilimsel araştırmalarından biri olan insanların dondurularak ileride tekrar hayata döndürülmesi projesi 42 bin yıl önce donmuş olan topraktan çıkan solucanların yeniden hayata dönmesi ile denenmiş oldu. Pleistosen Çağı‘ndan bu yana buz içerisinde donmuş halde olan iki yuvarlak solucan, bilim insanları tarafından çözünerek tekrar yaşama döndürüldü. 42 bin yıldır donmuş halde bulunan solucanların yaşama geri dönmesi bilim dünyasında şaşkınlık yarattı.

ABD’li Princeton Üniversitesi ile beraber çalışan Rus jeoloji ekibi tarafından yapılan keşif için toplamda tarih öncesi çağda yaşamış 300 adet solucan analiz edildi. 300 solucandan ikisi çözündükten sonra yaşama geri döndü.

İki solucanın 42 bin yıl aradan sonra yaşama geri dönmesinin, astrobiyoloji ve soğuk tıp çalışmaları adına mükemmel bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Donmuş solucanların hayata dönmesi ile ilgili araştırmayı yürüten ekip konu ile ilgili açıklama yaptı:

Arktik bölgesindeki kalıcı buz tabakasında uzun süreli dondurma işlemi için çok hücreli organizmaların kapasitesini gösteren ilk veriyi elde ettik. Yuvarlak solucanlar çözündükten sonra yaşam belirtileri gösterdi. Hareket etmeye ve yemek yemeye başladılar.

Canlanan solucanlardan ilki 2002 yılında Duvanny Yar civarlarında keşfedildi. İkinci solucanın ise 32 bin yıldır donmuş halde olduğu tahmin ediliyor. Donmuş solucan örneklerinden ikincisi ise , 2015 yılında Alazeya Nehri yakınlarında bulundu. Bu solucanın ise 41 bin 700 yıldır donmuş halde olduğu tahmin ediliyor. 

Solucanların bulunduğu bölgeler, mamutların tekrar hayata getirileceği ve yaşamlarını sürdüreceği tarih öncesi parkın yakınlarında yer alıyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !