Dünya Nükleer Savaş Tehdidine Bir Adım Daha Yaklaştı. ABD ve Rusya Nükleer Füze Anlaşmasından Çekildi

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Dünya’da nükleer savaş tehlikesine karşı imzalanmış olan INF anlaşmasından A.B.D ve Rusya çekildi. Dünya nükleer savaş tehdidine bir adım daha yaklaştı.

1987 yılında imzalanan INF Anlaşması‘na göre karadan atılabilen orta menzilli füzelerin kullanımı tüm ülkeler için yasaklanmıştı. Daha önce ABD Başkanı Trump tarafından Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiği dile getirilmiş ve Rusya’dan da anlaşmayı ABD’nin ihlal ettiği yönünde açıklama yapılmıştı. Bir süredir süre gelen bu tartışmanın ardından geçtiğimiz günlerde Trump, ABD’nin INF anlaşmasından tek taraflı olarak çekildiğini açıkladı. INF anlaşmasının gerekçesi olarak Rusya’nın nükleer füze çalışmalarını gösteren Trump “Müttefiklerimize ve dışarıdaki birliklerimize doğrudan tehdit teşkil eden füze sistemlerini gizlice geliştiren Rusya, çok uzun zamandır Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı ihlal ediyor ve bu durum cezasız kalıyordu” dedi.

ABD’nin ardından Rusya’da anlaşmadan çekildiğini duyurdu

ABD Başkanı Trump tarafından yapılan açıklama ve ABD’nin INF anlaşmasından çekilmesinin ardından Rusya’dan da bir hamle geldi ve Rusya dışişleri bakanı ile görüşen Putin “Bizim de yanıtımız simetrik olacak. ABD anlaşmayı askıya aldığını duyurdu, biz de askıya alıyoruz. Çeşitli AR-GE ve dizayn çalışmaları yürüttüklerini açıkladılar, biz de aynısını yapacağız.” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca ABD ve Rusya’nın anlaşmadan çekilmesi ile ilgili açıklama yapan Putin; “ABD, Avrupa’ya konuşlandırdığı füzelerle anlaşmayı doğrudan ihlal etti. Bu konuya ilişkin ABD ile daha fazla müzakere girişimi yapılmasına gerek yok” ifadelerini kullandı. 

Rusya’nın aynı zamanda pahalı bir silahlanma yarışına girmemesi gerektiğine işaret eden Putin, “Savunma Bakanlığı ile orta menzilli süpersonik füze üretimine başlanması gerektiği konusunda anlaştık. Ayrıca uzaydaki silahlanma tehdidinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir plan hazırlanacak” dedi.

Konu ile ilgili dünyanın bir çok ülkesinden nükleer silahlanmaya karşı olduklarının bildirilmesine karşın AB ülkeleri ABD’ye destek verdiklerini belirtti. Bir çok uzmana göre alınan bu karar ile dünya olası bir nükleer savaşa bir adım daha yaklaştı.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !