Dünyanın Bilinen En Eski Tapınakları

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Medeniyetin ilk yıllarından günümüze kalan yapılardan en görkemli olanlarının çoğu antik tapınaklardır. İşte binlerce yıldan günümüze ulaşan en eski tapınaklar:

 1. 1 Stonehenge


  Dünyanın en ünlü ve gizemli anıtlarından biri olan Stonehenge MÖ 2.500 civarında inşa edilmiştir. Stonehenge'in hangi amaca hizmet ettiği kesin olarak bilinmemektedir, ancak birçok bilim adamı anıtın tören veya dini merkez olarak kullanıldığına inanmaktadır. Bugün, İngiltere'de popüler bir turizm merkezidir.

 2. 2 Luxor Tapınağı


  Nil Nehri'nin doğu kıyısında yer alır ve MÖ 1400'de Yeni Krallık sırasında kurulmuştur. Tapınak üç Mısır tanrısı Amun, Mut ve Chons'a adanmıştır. Tutankamon, II.Ramses, Büyük İskender, Roma ve Müslüman Araplar tarafından çeşitli ekleme ve yapılarla günümüze kadar gelmiştir.

 3. 3 Hatshepsut Tapınağı


  Mısır'da bulunan bu eski tapınak, firavun Hatshepsut'un kraliyet mimarı Senenmut tarafından tasarlanmıştır ve MÖ 1.470 civarında inşa edildiği bilinmektedir. Her ne kadar tapınağın orijinal heykelleri ve süsleri yıllar boyunca çalınmış veya yok edilmiş olsa da, bir kadın firavunun ilahi doğumunu tasvir eden kabartması hala sağlamdır. M.S. 7. yüzyılda tapınağın üzerine bir manastır inşa edilmiştir.

 4. 4 Hypogeum


  Malta’da bulunan Hypogeum, dünyadaki tek tarih öncesi yeraltı tapınağıdır. Tapınak, kayalardan oyulmuş salonlar, odalar ve geçitlerden oluşmaktadır. Hypogeum, 1902 yılında bir inşaat sırasında keşfedilmiştir ve şu an günde sadece 80 ziyaretçiye ziyaret izin verilmektedir.

 5. 5 Göbeklitepe


  MÖ 10.000 yılı civarında gilk tapınak veya en eski tapınak olarak anılan Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın kuzeydoğusunda bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. 3 metreye kadar yüksek T şeklinde taş sütunlar içermektedir. Avcı-toplayıcılar tarafından inşa edilmiş ve şimdiye kadar keşfedilen en eski insan yapımı ibadet yeri haline getirilmiştir. “İnsanlık tarihinin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe hakkında bilmedikleriniz için: https://kulturveyasam.com/7-maddede-12-000-yillik-tarihiyle-dunyanin-ilk-tapinagi-gobeklitepe/


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim
0
Beğendim
Komik
0
Komik
Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik