Dünya’nın Muhteşem ve Bir O Kadarda Tehlikeli 10 Bölgesi

4 dakikada okuyabilirsiniz


0

İnsanın doğasında hep yeni şeyler keşfetmek, yeni yerler görmek vardır. Doğamız gereği daha önce hiç görmediğimiz yerleri görebilmek için tatile çıkar, yeni keşifler yaparız. Ancak ne kadar büyüleyici ve güzel görünse de gitmenin tehlikeli olacağı yerler olduğu unutulmamalıdır. İşte dünyanın muhteşem olduğu kadar ölümcül tehlikeler de barındıran 10 bölgesi.

1) Sinabung Yanardağı, Endonezya

Endonezya’nın Sumatra adasında bulunan Sinabung Yanardağı, hala aktif durumda ve ne zaman patlayacağı önceden kestirilemediğinden bulunduğu bölge için büyük bir tehdit unsuru. Sinaburg Yanardağı 2010, 2013, 2014 ve 2015 yılında patlayarak çevresinde bulunan yaşam alanlarının tamamını yok etti. Yanardağda son patlama 27 Şubat 2016 da oldu. Bu patlama, 2,500 metre yükseklikten ölümcül volkanik gazlar, taşlar ve küller püskürtmesinin yanında bir çok köyde lavlar altında kaldı.

Eğer bu bölgeye bir gezi planlamayı düşünüyorsanız ne zaman patlayacağı belli olmayan Sinaburg Yanardağı’nı mutlaka hesaba katmalısınız.

2) Ölüm Vadisi, ABD

ABD‘de bulunan Ölüm Vadisi, adında da anlaşılacağı üzere bir insan için ölümcül tehlike barındıran bir yer. Ölümcül olmasının sebebi ise vadide hava sıcaklığının oldukça yüksek olmasıdır. Şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek sıcaklık rekorunu elinde bulunduran vadi, 56.7 derecelik rekoru ile oldukça ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Sıcak hava beni etkilemez, yinede gezmek isterim diyorsanız; yanınıza bol miktarda su almalısınız ve asla tek başınıza bu bölgeye girmemelisiniz.

3)  Yılan Adası (Queimada Grande), Brezilya

Brezilya’nın gizli bir köşesinde saklı olan Yılan Adası, dünyanın en tehlikeli yeri olarak görülebilir. Çünkü Yılan Adası dünyanın en zehirli yılan türlerinden biri olan Bothrop ile dolu. Metrekareye 5 adet yılan düşen ada dünyanın en tehlikeli yerlerinin başında geliyor. Bir deniz feneri korucusunun, yılanlar tarafından öldürülmesinin ardından, Yılan Adası’nın deniz feneri otomatik hale getirildi.

Ben yılandan korkmam gidip görmek isterim diyenleri uyaralım; Yılan Adası’na girmek Brezilya Hükümeti tarafından yasaklandı. Yani korkmasanız da bu adaya gidip gezme şansınız yok.

4) Danakil Çölü, Eritre

Yılın büyük zamanında 50 derece sıcaklığa sahip olan Danakil Çölü, aktif volkanları ve zehirli gaz püskürten gayzerleri içinde barındıran bir cehennem gibidir. Gitmenin oldukça tehlikeli olmasına rağmen her yıl binlerce turist bu çöle giderek farklı ve zorlu bir deneyim yaşamaktadır.

Bu tehlikelere rağmen, Danakil Çölü’nün gezmek isteyenlerin bilmesi gereken bir detay var; çöle, yanınızda profesyonel bir rehber olmadan giriş yasak.

5) Ölüm Vadisi, Kamçatka, Rusya

Rusya‘da bulunan ölüm vadisinin barındırdığı yüksek konsantrasyonlardaki toksik gazlar, her canlı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Toksik gazlar sebebiyle bölgede bulunan bitkiler ve hayvanlar hızla ölürken, insanlar kısa süre sonra ateş, baş dönmesi ve soğuk algınlığı şikayetleri ile karşılaşırlar.

6) Fil Krallığı, Tayland

Yine farklı deneyimler sunan bir yer ile karşı karşıyayız; Fil Krallığı. Adı Fil Krallığı ancak konunun filler ile hiç alakası yok. Çünkü burada hayatınızı tehlikeye atan şey bölgede yoğun miktarda görülen timsahlar. Eğer bir rehber eşliğinde tatilinizi sürdürmezseniz, çok uzun bir tatil yapmanız mümkün olmayacaktır. Çünkü bölgede oldukça fazla bulunan timsahlar, hemen her yerde karşınıza aniden çıkabilmektedir.

7) Afar Depresyonu, Etiyopya

Etiyopya’nın Afar bölgesi dünyanın en tehlikeli yanardağına ev sahipliği yapmaktadır. Yüzeyinde iki adet lav gölü bulunan Erta Ale Yanardağı üzerinde, sürekli küçüklü büyüklü depremler olmaktadır ve bu depremlere bağlı dağ yüzeyinde aniden yarıklar ve uçurumlar oluşabilmektedir. 

Erta Ale Yanardağı’nın çekilmiş fotoğrafları büyüleyici görünse de bu yanardağa gidip gezmek hayatınıza mal olabilir.

8) Natron Gölü, Tanzanya

Bakıldığı zaman büyüleyici bir güzelliği olan Natron Gölü, yüzeyinde bulunan alkali tuz kabuğu yüzünden oldukça tehlikeli bir yer olarak kabul edilir. Göl yüzeyinde bulunan alkali tuz ile temas etmeniz halinde cildinizde ciddi derecede yanıklar oluşacaktır.

Giderim ama dokunmam düşüncesi aklınızda belirdiyse hemen silin diyoruz. Çünkü gölün yüzeyinden gelen güçlü hidrojen sülfür kokusu göle yaklaşmanıza izin vermeyecektir. 

9) Washington Dağı, ABD

2000 metre yüksekliğe sahip Washington Dağı tedbirsiz gidilmesi halinde ölümcül olabiliyor. Çünkü dağ 327 km/s rüzgar rekoruna sahip ve açık alanda dağ şartlarında hayatta kalabilmeniz neredeyse imkansız. Senenin her anında yağan kar ve soğukluğun -40 dereceyi gördüğü dağa gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

10) Bikini Atolü, Marshall Adaları

Okyanusun ortasında adeta bir cennet görüntüsü veren Bikini Atolü, aslında oldukça tehlikeli bir yer. Fakat bu tehlikesi doğal tehlikeler değil maalesef insan eliyle yapılmış tehlikeler. Çünkü yıllardır bu cennet adada nükleer çalışmalar yapılıyor ve ada çok yüksek radyasyon seviyesi sahip.

Bu cennetten bir köşe gibi görünen adada bir kaç saat bile geçirmeniz yüksek radyasyona bağlı çok büyük sorunlara ve ölüme yol açabilir.

 

 


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !