Elon Musk Mars’ta Koloni Kurma Projesinin Aşamalarını Açıkladı

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
27

İnsanlık on yıllardır en yakın gezegenimiz olan Mars’ta hayat var mı? Mars’ta yaşanılabilir mi? Mars’ta önceden hayat varmıydı? sorularının cevabını arıyor. Bu soruların cevapları dışında Mars ile ilgili daha büyük hayali olan biri var; Elon Musk…

Dünyaca ünlü SpaceX şirketinin kurucusu ve sahibi olan Elon Musk, teknoloji adına insanlığa katkılarının yanında insanlık için yepyeni bir kapı açmaya hazırlanıyor. İnsanlık için açılan yeni kapı, NASA ile birlikte yürütülen Mars’ta Yaşam Projesi. Mars’ta yaşam projesi ile insanlığın koloni kurarak Mars’ta da yaşamı devam ettirmesi planlanıyor. Uzun süredir plan ve programları yapılan ve çeşitli roketlerin üretilerek testlerinin başarı ile gerçekleşmesinin ardından Mars’ta koloni projesinin detayları Elon Musk tarafından açıklandı. 

İşte aşama aşama Mars’ta Yaşam Projesi;

1) Elon Musk, Mars’a koloni kurabilmek için ilk olarak ayda bir üs kurmayı planlıyor. Çünkü yakıt başta olmak üzere çeşitli ikmalleri yapmak için Dünya’ya dönmek yerine Ay’dan temin etmek daha uygun olacak.

2) Gönderilecek olan ilk geminin 3-6 ay arası bir sürede Mars’a ulaşacağını öngörülüyor. Bu sebeple Mars görevinde kullanılacak BFR roketlerinin Mars’a ulaşabilmesi için dört kez yakıt ikmali yapması gerekecek.

3) İlk gemi, Mars kolonisindeki ilk insanların yaşayacağı oksijen depoları ile metan depolarını gezegene taşıyacak. Gönderilen bu gemide aynı zamanda uzaktan kumandalı robotlar kullanılarak götürülen materyallerin kurulumu gerçekleştirilecek.

4) BFR ile 2022 yılında Mars’a gönderilmesi planlanan iki insansız kargo gemisinden biri kızıl gezegende su kaynakları arayacak, diğeri ise koloninin yaşayacağı bölgede daha sonra kullanılacak yakıtların temini için yakıt üretim tesisi kuracak.

5) Tüm hazırlıkların ve kurulum aşamasının sorunsuz tamamlanması durumunda, 2024 yılında koloninin ilk üyeleri ile Mars’a toplam dört gemi hareket edecek ve insan ırkı ilk defa Dünya dışı bir gezegende varlığını sürdürmeye başlayacak.

6) Önceden kurulan tesisler sayesinde Mars’a gönderilen koloni kendi ihtiyaçlarını giderebilecek altyapıya sahip olacak. SpaceX sürekli yeni gemiler ve insanlar göndererek koloninin büyümesini ve gelişmesini sağlayacak. Elon Musk toplamda 1 milyon insan ile Mars’ta ilk koloniyi kurmak istiyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Donmuş Halde Bulunan Solucanlar 42 Bin Yıl Sonra Yeniden Canlandı

Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
3
Mükemmel
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !