Evinize Renk Katın, Kadınların Yeni Hobisi Sukulent Bakımı ve Yetiştiriciliği

3 dakikada okuyabilirsiniz


0
7

Çiçek yetiştirmeyi sevenlerin oldukça ilgi gösterdiği ve son yılların yükselen hobilerinden biri olan Sukulent, bir çok evin en güzel yerinde yerini almaya başladı. Peki son zamanlarda oldukça popüler olan Sukulent bakımı nasıl yapılır? Sukulent yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir? Tüm bu soruların cevaplarını evinde Sukulent yetiştirmek isteyenler için derledik.

Sukulent Nedir ?

İlk olarak daha önce Sukulent yetiştirmemiş, ismini bir yerden duyup merak edenler için Sukulent nedir sorusunun cevabını verelim. Sukulent’ler, halk arasında dikensiz kaktüs olarak bilinen, bakımı zahmetsiz, görsel olarak oldukça güzel ve dayanıklılığıyla öne çıkan bitkilerdir. Aloe vera Sukulent bitkileri içinde en çok bilinen türdür. Bir çok türü yılda bir kez çiçek açar ve kökünde, gövdesinde, yapraklarında veya yaprak saplarında ki özel etli dokularda su tutarak biriktirebilirler. Bu bitkiler çeşitli büyüklüklerde ve farklı yaprak renklerinde olabilmektedir. Bitkinin kalın ve etli yaprakları genellikle mum gibi bir tabaka ile veya ince tüylerle kaplıdır. Bu özel dış yüzey, bitkideki suyun çabuk buharlaşmasını önleyerek gövdesinde uzunca süre su tutabilmesine imkan sağlar.

Sukulent Nasıl Yetiştirilir ?

Sukulent yetiştirmek için ilk olarak beğendiğiniz veya bitki için ayırdığınız köşenize uygun bir bitkiyi seçmelisiniz. Daha sonrasında aldığınız bitkiyi ev dekorasyonu zevkinize göre çeşitli saksılara veya fanuslara koyarak yetiştirebilirsiniz. Bakımı kolay ve zahmetsiz olsa da bitkilere özen göstermeniz gerektiğini asla unutmayın. Çünkü her ne kadar dayanıklı bitkiler olsalar da olumsuz şartlarda hayatta kalabilmeleri mümkün değildir. Örneğin karanlık ve nemli ortamlar bitkilerde ve köklerinde çeşitli mantarlar türeyerek Sukulentlerinize zarar verebilir. Ayrıca su dengesini de iyi ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü aşırı su vermeniz durumunda kökleri çürüyebilir, az su vermeniz durumunda ise bitkileriniz susuz kalarak ölebilir.

Sukulent Bahçesi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

Bu güzel ve eğlenceli hobiye sahip olabilmek için sahip olmanız gereken bazı malzemeler vardır. İlk olarak tohumundan üretmenin mümkün olmadığı Sukulent bitkilerini almalısınız. Ardından zevkinize ve tercihinize göre diğer malzemeleri alarak kendi sukulent bahçenizi oluşturabilirsiniz. Sukulent bahçesi için gereken başlıca malzemeleri sıralamak gerekirse;

  • Ufak çakıl taşları
  • Sukulent ya da kaktüs yetiştirmek için kullanılan toprak karışımı
  • Süzme işlemi için bataklık yosunu
  • Yine süzme işlemi için kömür
  • Dilediğiniz tür bir sukulent
  • Süslemek için yosun, taş, bilye vs.

…gibi objeler ilk etapta işinizi görecektir. Tabi daha sonrasında kişisel zevkinize göre bu objelere yenilerini ekleyerek veya değiştirerek farklı tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. 

Sukulent Dikimi (Saksı Yerleşimi) Nasıl Yapılır

Bu hobi ile uğraşmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri ise Sukulent nasıl dikilir sorusudur. Sukulentlerin dikim işlemi diğer çiçeklerden çok farklı değildir. Sadece dikim işlemi yapılırken, bitkilerin narin ve kırılgan bir yapıya sahip olması nedeni ile hassas ve narin davranılmalıdır. İlk olarak bir saksı belirleyin ve belirlediğiniz bu saksıya; önce çakılları, sonra kömürü, daha sonra yosunu ve en son da toprağı yerleştirin. Saksı içi yerleşimini yaparken, bitkiyi dikeceğiniz yeri boş bırakın. Ardından Sukulenti köklerinde toprağı ile birlikte saksının ortasında boş bıraktığınız alana yerleştirin ve etrafını dikkatlice doldurun. 

Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır? Sukulent Bakımı İpuçları

Bakımı kolay olduğu için, Sukulent bakımı için tavsiyeler sadece bir kaç tane ile sınırlıdır. İlk olarak belirtelim ki; Sukulentleri fazla sulamayın. Sukulent yetiştirenlerin en çok yaptığı hataların başında, gövdesinde su tuttuğu için fazla suya ihtiyaç duyduğu düşünülerek bitkilerin fazla sulanması gelmektedir.  Evet gövdelerinde su tutarlar ancak fazla su vererek onlara iyilik değil, kötülük etmiş olursunuz. Sukulent hangi aralıkla ve nasıl sulanır sorusunu merak edenler için belirtelim; Sulama için en iyi yöntem haftada bir kere, toprak ıslanacak ancak göl gibi olmayacak şekildedir.

Sulamanın yanında Sukulent yetiştirirken dikkat edilmesi gereken şeyler listesinde ikinci sırayı gün ışığı almaktadır. Sukulentler hem ev içinde hem dışarıda yetiştirilmeye müsait bitkilerdir. Ancak nerede yetiştirilirlerse yetiştirilsinler  gün ışığı isteyen bitkilerdir. Dolayısı ile sukulentlerin ışık almasına özen gösterin, ancak uzun süre direkt güneş ışığı altında bırakmamaya dikkat edin.

Sukulent Dekorasyon İpuçları

Sukulent yetiştirmek için standart kalıplarda bir saksıya gerek yoktur. Dolayısı ile güzel bir sukulent dekorasyonu için saksı seçimi önemlidir. Zevkinize göre bir saksı seçerek sukulent yerleşimi yapabilir ve bitkilerin etrafını çeşitli renklerde boncuk, çakıltaşı veya farklı malzemeler ile süsleyebilirsiniz. Ayrıca sukulentlerinizi cam fanus veya şekilli akvaryumlarda yetiştirerek kendi mini sukulent bahçenizi yaratabilir ve evinize yeni ve muhteşem bir dekor kazandırabilirsiniz.

Yapmak İsteyenler İçin Birbirinden Güzel 10 Sukulent Aranjmanı


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
3
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !