Facebook, Cep Telefonlarının Ortamı Dinleyebilmesini Sağlayan Algoritmaların Patentini Aldı

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
2

Kişisel veri gizliliğini ihlal suçundan ABD Kongresi’ne hesap veren Facebook’un, kişilerin geleceğini tahmin edebilecek ve telefonlarını dinleyerek televizyonda ne izlediğini tespit edebileceği algoritmalar için patent aldığı ortaya çıktı.

Kişisel verilerin gizliliği ilkesine uymadığı tartışmaları yıllardır süren facebook, son aldığı patent ile yine tartışmaların odak noktası oldu. Facebook’un son aldığı algoritma patentine göre, Facebook yüklü olan telefonlar bulunduğu ortamın sesini Facebook veri merkezlerine iletebilecek. İletilen bu veriler saklanıp işlenerek reklam firmalarının kullanımına sunulabilecek. 

Tartışma yaratan patentin alındığının öğrenilmesinin ardından gözlerin çevrildiği Facebook’tan açıklama yapıldı. Facebook, algoritmanın kişi değil ortam dinlemesiyle ilgili olduğunu belirtti. Ayrıca bu algoritmanın patentinin alındığı, fakat bu teknolojinin asla kullanılmayacağının garantisini veriyoruz denildi.

Zira insanlar bu çevreyi dinleme teknolojisinin sadece Facebook’ta olduğuna inanmıyor. Özellikle Google’ın çevreyi dinlediği yönünde bir çok fikir bildiriliyor. Özellikle yapılan telefon görüşmelerinin ardından tıklanan sitelerde, telefonda konuşulanlar ile ilgili reklamlar çıktığı görülebiliyor.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
2
Sinir Bozucu
Gökhan Acar

Bisosyo.com Kurucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur