Fransa’da H3N2 Salgını Yayılıyor, 2 Haftada 2 Bin 800 Kişi Hayatını Kaybetti

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
Fransa’da grip salgını yayılıyor

Fransa’da ülke çapında yayılan H3N2 virüsü nedeni ile 2 bin 800 kişi hayatını kaybetti. Peki hızla yayılan ve ölümle sonuçlanan H3N2 virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Nasıl korunulur, tedavisi nasıldır ?

Fransa’da hızla yayılan H3N2 virüsüne bağlı grip salgını, tüm ülkeyi kırmızı alarma geçirdi. Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından son 2 haftada 25 bin kişinin grip nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvurduğu, 4 bin 370 kişinin hastaneye yatırıldığı ve 2 bin 800 kişinin yaşamını yitirdiği açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamaya göre hayatını kaybedenlerin yüzde 87’lik kısmı 75 yaş üzeri hastalardan oluşuyor. Ayrıca salgına karşı yapılan aşılamanın da yüzde 21 oranında etkili olduğu görülüyor. Hızla yayılan grip virüsüne karşı Fransa kırmızı alarma durumuna geçti ve vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu.

H3N2 nedir, belirtileri nelerdir?

İnfluenza A nedir, belirtileri nelerdir?

Bir çeşit grip virüsü olan H3N2, H1N1 yani İnfluenza virüsünün A tipidir. Halk arasında domuz gribi olarak bilinen İnfluenza A, H1N1 virüsüne göre çok daha etkilidir ve daha ağır belirtiler vermektedir. H3N2 virüsü genellikle geniz ve burun boşluklarına yerleşerek buralarda yanma ve acıma hissi oluşturur. H3N2 virüsünün belirtileri H1N1 virüsüne oranlar daha hızlı görülmekte ve solunum yollarını çok daha hızlı kaplamaktadır.

H3N2 virüsü ile birlikte yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, üşüme ve titreme, baş ağrısı ve öksürük şikayetleri yoğun olarak gözlemlenir. 7-10 gün içinde iyileşme görülür ancak öksürük 1-2 ay kadar devam edebilir. H3N2 virüsü risk kapsamında olan hastalar ise; bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kronik akciğer ve karaciğer hastalığı olanlar, kalp hastaları, şeker hastaları, kronik böbrek hastaları ve çocuklardır. Virüsün etkisi bu kişilerde ölümcül sonuçlara yol açabileceği için mutlaka dikkat edilmelidir.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Can T.

Her şey plana göre gittiğinde hiç kimse paniklemiyor. Plan korkunç olsa bile...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !