Gaziantep’e Giderseniz Mutlaka Uğrayın: Zeugma

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
1 Paylaşım

Yerli ve yabancı turistlerin göz bebeği olan Gaziantep’te yöresel lezzetlerin yanı sıra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Zeugma bulunuyor. Her yıl milyonlarca turist Gaziantep’e giderek bu müzeyi görmek için sıraya giriyor. Gaziantep’e gitmeden önce küçük bir araştırma yapıp, Zeugma hakkında bilmeniz gereken bilgileri sıralamış bulundum.

2010 yılında açılan Zeugma mozaik müzesi daha açılmadan önce bile yoğun ilgi toplamış ve Gaziantep’in eski tekel fabrika alanı üzerine büyük bir plan olarak tasarlanmış.

Zeugma Mozaik Müzesi’nde Zeugma antik kentinden çıkan buluntular sergileniyor. 1987’den beri devam eden kazılar, 2000 yılında ortaya çıkan bulgularla birlikte adını dünya çapında duyurmaya başlamış bu müzenin. 2000 yılında Zeugma kazılarından çıkarılan ikiz Poseidon ve Euphrates villaları ve bu villaların içinden çıkan eserler önemli yer kaplamaktadır.

Zeugma Mozaik Müzesi’nin en önemli özelliği ise eserlerin sergileniş biçimi. Tamamiyle bir kültür deneyimi yaşatmayı amaçlayan müze, ziyaretçilere o zamanı da yaşatmayı amaçlıyor.

Müzenin en önemli eserlerinden biri de Athena Tapınağı’nın bir parçası olan ünlü Athena heykelidir. Müzenin giriş kısmında sergilenen heykel, eksik parçalarının da eklenmesiyle birlikte görsel şölene dönüşmüş.

Mutlaka görmeniz gereken bu harika müze iki bölüme ayrılmış durumda. İlk bölümünde Zeugma’dan çıkarılan eserler, ikinci bölümünde ise Gaziantep’ten çıkarılan Doğu Roma-Bizans kilise mozaiklerini görmek mümkün. Göz alıcı eserler arasında savaş tanrısı Mars heykeli ve Dionysos’un Düğünü bulunuyor. En önemli ve meşhur eser ise Çingene Kızı adıyla bilinen Mainad Mozaiği.

Sizinde yolunuz bir gün Gaziantep’e düşerse, bu güzel müzeyi ve barındırdığı tarihi görmeden geçmeyin. https://bit.ly/2tmUDNU


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur