Geçmişten Günümüze En Çok Kullandığımız Mesajlaşma Uygulamaları

1 dakikada okuyabilirsiniz


1
1 Paylaşım, 1 puan

İnternetin hayatımıza girmesi ile iletişim alanında ciddi gelişmeler yaşandı. Telefonu sadece sesli konuşma için kullanırken şimdi görüntülü arama yapabilir hale geldik. Ortaya çıkması ile hayatımızı kavuşturan bizi sevdiklerimize bağlayan uygulamaları sizler için derledik.

 1. 1 mIRC


  Listemizin ilk sırasında mIRC var. Sohbet programlarının atası olarak kabul edilebilecek, IRC sunucularına bağlanıp sohbet etmeyi sağlayan bir istemci programdır.

 2. 2 icq


  ICQ Nedir? ICQ Chat ve ICQ Hesap Silme

  ICQ, 1995 Yılında Mirabilis isimli bir ekip tarafından meydana getirilen dünyanın en çok kullanılan anında mesajlaşma yazılımlarından biridir. ICQ'nın adı İngilizce “I Seek You” yani “Seni Arıyorum” cümlesini temsil etmektedir. 95'li yıllarda kurulduğunda belki yalnızca eğlence amacıyla yaratılan bu yazılım daha sonraki yıllar içerisinde popülaritesini giderek arttırmış ve dünyanın bir numaralı mesajlaşma yazılımı olmaya kadar yükselmiştir.

 3. 3 MSN


  2000'li yılların efsanelerinden birisi de MSN uygulamasıydı. Microsoft tarafından sunulan bu uygulamayı bilgisayara yükleyip konuşmaya başlıyorduk. Daha sonrasında ise MSN eklentileri çıkmaya başladı bu eklenti ile dinlediğimiz şarkılar ile gönderme yapabilirken birden fazla oturum açabiliyor ve sınırsız titreşim gönderebilyorduk.

 4. 4 Skype


  MSN daha çok kişisel bazlı bir kullanıma sahipken, Skype daha çok şirketler özelinde kullanılıyordu fakat MSN'nin kapanması bu kitleyi doğrudan Skype kullanmaya itti ve insanlar mesajlaşmak ve görüntülü arama yapmak için bu uygulamayı kullanmaya başladı.  Sosyal medya  kanallarının atması ve buna bağlı diğer mesajlaşma uygulamalarının ortaya çıkması Skype'ı yine  eski konumuna döndürmüş oldu ve şirketler özelinde kullanılmaya devam edildi. Diğer uygulamaların aksine hala hayatına devam ediyor.

 5. 5 Facebook Messenger


  Facebook Messenger hem facebook arkadaşlarınızla hem de rehberinizde kayıtlı numaralarınızla ücretsiz olarak mesajlaşabileceğiniz bir uygulamadır. Diğer mesajlaşma uygulamaları gibi mobil veri tarifenizi kullanır. Çok fazla kullanılmasa da bir zamanlar görüntülü konuşma için kullanılıyordu.

 6. 6 WhatsApp


  WhatsApp 2009 yılında Jan Koum tarafından kurulmuştur. `Facebook` tarafından 4 milyar dolar nakit + 12 milyar dolar `Facebook` hissesi karşılığında satın alındı. 180 ülkede 1 milyar `insan` tarafından indirilen WhatsApp en popüler mesajlaşma uygulamasıdır.

  WhatsApp’da anlık mesaj `fotoğraf` video gönderebilirsiniz. İnternet üzerinden çalışan uygulama ücretsiz olarak video ve sesli görüşme imkanı sunmaktadır. 100 MB kadar pdf word vb dosyaları paylaşma imkanı da vermektedir. `Telefon` numaranızla kayıt olunan WhatsApp rehberinizdeki kişileri senkronize ederek uygulamayı kullanan kişileri WhatsApp uygulamanızda göstermektedir.

  WhatsApp uygulamasıyla grup kurabilir, toplu mesaj atabilir WhatsApp Web aracılığıyla uygulamadaki qr kodunuzu masaüstü bilgisayarınızdaki `internet` tarayıcınızda WhatsApp Web ile eşleştirerek bilgisayardan mesajlaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak iOS Android ve Windows Phone mobil işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

 7. 7 BiP


  Turkcell'in tamamen yerli mühendisler ile geliştirdiği ve son zamanlarda oldukça popüler olan mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulamasıdır. Aslında konuşma ve yazışmadan çok daha fazlasını sunan bir uygulama.

  Genel yapısı itibari ile Whatsapp ile çok kıyaslanan ve sunduuğu artılar ile Whatsapp'ın önüne geçemeye başladı. Şöyleki Whatsapp üzerinden gönderilen bir fotoğrafın kalitesi düşerken BİP üzerinden gönderilen bir fotoğrafın kalitesi düşmüyor. Buna ek olarak Whatsapp'ta sadece bir kişi ile görüşme yapılabilirken, BİP ile aynı anda 6 kişi ile görüşme yapılabiliyor.

  Tüm bunlara ek olarak olarak içerisndeki `zengin` `oyun` menüsü ile telefonunuza `oyun` kurmadan küçük `oyunlar` oynayabilir ve sevdiğiniz birine `para` gönderebilirisiniz. 

  BiP’in `Para` Transferi özelliğiyle istediğiniz kişiye mesaj gönderir gibi kolayca `para` gönderirsiniz. IBAN, hesap no gibi karışık işlere girmene gerek kalmaz. 

  Ayrıca tamamen bize özel yerli espriler ile oluşturulmuş `caps` ve çıkartmalarıda istedğiniz kişiye gönderebilirsiniz. BİP ile karşı tarafta BİP olmasa bile konuşabilirsiniz. Hatta sabit hatları bile arayabiliyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak BİP kullanmak için Turkcell'i olmanıza gerek yok *


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur