Gergedan Virüsü Vakasında Artış. Önleminizi Mutlaka Alın

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
12

Bu kışın en yaygın hastalığı olma yolunda ilerleyen Gergedan Virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve korunma yolları nelerdir?

Kış mevsiminin kendini göstermeye başladığı bu günlerde bir çok hasatlık kapımızı çalmaya başladı. Her yıl salgına dönüşen ve milyonlarca kişiyi etkileyen virüsler bu yıl da peşimizi bırakmayacak gibi.

Önceki yıllarda kuş gribi, domuz gribi gibi çeşitli hastalıklar toplumun büyük bölümünü etkilemiş hatta maalesef ölümlere yol açmıştı. Bu yıl ise bu hastalıkların yerini gergedan virüsü alacak gibi görünüyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 2018 yılının Kasım ayında hastanelere başvuraların büyük bölümünde Rhinovirüs yani gergedan virüsü gözlemlendi.

Gergedan virüsü nedir, nasıl bulaşır ?

Virüsün, Kasım ayı grip vakalarının bir çoğunu oluşturduğu açıklanınca, insanların cevabını en çok aradığı soru ”Gergedan virüsü nedir” oldu. Gergedan virüsü hava yolu ile bulaşan ve özellikle tozlu ortamlarda kişiden kişiye hızla geçebilen bir çeşit grip virüsüdür. Diğer grip virüslerine oranla daha hafif atlatılsa da iyi korunulmadığı taktirde hastalığın yinelenmesi söz konusu olabiliyor. Özellikle tozlu ortamlarda saatlerce hayatta kalabiliyor ve bu tozların solunması ile solunum yolundan vücuda yerleşebiliyor. Uzmanlar tarafından ”gribimsi virüs” olarak adlandırılan gergedan virüsünün tedavisi mevcut.

Gergedan virüsü belirtileri ve korunma yolları nelerdir ?

Gergedan virüsü belirtileri, hızlı ve çabuk hissedilebilen belirtilerdir ve çabuk önlem alınabilir. Virüsün ilk ve en çabuk hissedilen belirtisi solunum yolları ile bulaştığı için, burun ve ağızda yanma hissidir. Daha sonra bu belirtileri vücutta kırgınlık ve yorgunluk hissi takip eder ve enfeksiyon gözlere kadar ulaşabilir.

Gergedan virüsünden korunmak için ilk yapmanız gereken ellerinizi sürekli yıkamaktır. Çünkü elinizde bulunan virüs farkında olmadan dokunduğunuz ağız veya gözünüze bulaşabilmektedir. Toplu kullanım alanlarında maske takmak, hava yolu ile bulaşan hastalığa karşı alınabilecek en önemli önlemlerden bir tanesidir. Görüştüğünüz kişilerle tokalaşmaktan ve öpüşmekten uzak durun. Olabildiğince kalabalık ve tozlu ortamlarda bulunmayın. Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra mutlaka ellerinizi özenle temizleyin veya dezenfekte edin.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Can T.

Her şey plana göre gittiğinde hiç kimse paniklemiyor. Plan korkunç olsa bile...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !