Girişimcilik ve Motivasyon

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Birçok zorluğuna rağmen, her yıl binlerce girişimci, vizyonunu gerçekleştirme ve toplumda gördükleri bir ihtiyacı gidermeye kararlı olarak iş kurma yolculuğa çıkmakta. Peki kişileri girişimci olmaya teşvik eden sebepler nelerdir? Her birinin motivasyonu farklı olmasına rağmen, çoğu girişimci aşağıdaki itici güçlerden biri veya birkaçı tarafından teşvik edilir:

Esneklik – Geleneksel kurum kültürü katılığı kişinin karakteri ile örtüşmeyebiliyor. Girişimciler genellikle kendilerini kısıtlamalardan kurtarmayı, daha iyi bir iş ve yaşam dengesi bulmayı hedefliyorlar. 

Bağımsızlık – Girişimciler kendi patronları olmak, kendi hedeflerini belirlemek, kendi ilerlemelerini kontrol etmek ve işlerini uygun gördükleri şekilde yürütmek istiyorlar. İşlerinin başarısı veya başarısızlığının onlara bağlı olduğunu kabul ederek, bu sorumluluğu bir yük olarak görmeyip, bunu özgürlüklerinin bir göstergesi olarak görüyorlar.

Finansal başarı – Çoğu girişimci, bir gecede milyarder olmayacağının farkında ancak bu, en azından yüklü miktarda para kazanma potansiyelinin kendilerini baştan çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. 

Miras – Girişimciler genellikle kendilerini aşan bir şey yaratma isteği ile yönlendirilir. Bu grubun bir bölümü ego ve ün salma isteği ile, diğerleri uzun ömürlü ve kurum haline gelen bir marka yaratmak istiyor. Başka bir grup, mirasçılarına bir gelir ve güvenlik kaynağı vermek istiyor. Bunun yanında, dünyada kalıcı bir etki ve insanların yaşamlarını somut bir şekilde iyileştiren bir inovasyon bırakmak isteyen girişimciler de mevcut.

Bir girişimde bulunmayı düşünüyorsanız, önce bahsetmiş olduğumuz motivasyonların hangisinin size yol gösterici kuvvet olarak hizmet ettiğini tanımlamanız ve girişimci olarak gelişmenizi sağlayacak karakter özelliklerine sahip olup olmadığınızı düşünmeniz gerekli. Ne tür bir girişimci olduğunuzu öğrenmek için ise linke göz atmanızı tavsiye ederiz: https://www.halkbankkobigelisim.com.tr/Makaleler/ne-tur-bir-girisimcisiniz-2758.html


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim
1
Beğendim
Komik
0
Komik
Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik