Gizemi Çözülemeyen 2500 Yıllık Sır; Gizemli Nazca Çizgileri

3 dakikada okuyabilirsiniz


1
73 , 1 puan

Yaşadığımız gezegen ve tek evimiz olan Dünya, bildiğimiz-bilmediğimiz bir çok gizemi üzerinde barındırıyor. Bu gizemlerden bazılarına ulaştık, fakat hala ne olduğunu anlayamadık. Uzmanlara göre bazılarına ise hala ulaşamadık. Öyle ki dünya üzerinde bulunan okyanusların henüz sadece yüzde beşlik bir kısmını araştırma şansımız olmuş. Balta girmemiş ve hiçbir insanın ayak basmadığı ormanları ve bölgeleri saymıyoruz bile.  Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza ‘’Nazca çizgileri nedir, nerededir ve nasıl yapılmıştır’’ sorularının cevabını aktaracağız.

 

Nazca Çizgileri Nedir ve Nerededir ?

Nazca çizgileri Peru’nun güney kıyılarında bulunan Nazca Çölü ve And Dağları’nın yamaçlarına çizilmiş büyük ve esrarengiz şekiller ve desenlerdir. Nazca çizgileri ilk olarak İspanyolların Güney Amerika’yı işgal etmesi ile fark edildi ve bu çizgiler gezginlerin anlatımı ile birer efsaneye dönüşerek dilden dile yayıldı. Bu efsaneleri dinleyen ve ilgisini çeken Amerikalı arkeolog Paul Kosok 1939 yılında Nazca Çölü üzerinde bir uçuş gerçekleştirdi ve çizgilerin ve işaretlerin fotoğraflarını çekti. Böylece Nazca Çizgileri efsanesi ile ilgili ilk somut bilgiler elde edilmiş ve araştırmalar başlamıştı.

Başlayan Nazca Çizgileri araştırması ile ilgili ilk teori 1946 yılında, hayatını bu araştırmaya adayan Alman matematikçi Maria Rieche’den geldi. Ünlü matematikçiye göre bu çizimler çölün üst kısmındaki koyu tabakanın kazınarak alt kısımdaki açık tabakanın ortaya çıkartılması ile oluşturulmuştu. Nazca çizgileri Güneş, Ay ve bazı yıldızların konumlarını gösteriyordu ve bu çizimler tarım ile uğraşan Nazca halkı için bir hasat, sulama vb faaliyetler için gök takvimi olarak oluşturulmuştu. Fakat bu teori çok kabul görmedi. Çünkü ünlü matematikçi teorisini geometrik çizimlere dayandırarak hazırlamıştı ve teoride hayvan ve bitki çizimleri ele alınmamıştı.

Maria Rieche’nin teorisinde yaklaşık 10 yıl sonra Amerikalı arkeolog William Duncan Strong Nazca çizgilerini oluşturanların yaşadığını düşündüğü ve çizgilere yaklaşık 12 kilometre mesafede bulunan Cahuachi şehrinde kazı çalışmalarına başladı. Yapılan kazı çalışmalarında büyük kerpiç bir piramit, (böylece neredeyse yapılan tüm eski kazılarda olduğu gibi burada da karşımıza inşa edilmiş bir piramit çıkıyordu. Bkz; Sümerler, Mayalar, Eski Mısır vb.) birkaç büyük tapınak, oldukça geniş meydanlar ve koridorlar ile birbirine bağlanmış karmaşık bir şehir ortaya çıktı. Fakat söz konusu çizgilerin neden ve nasıl yapıldığı hala öğrenilemedi.

Ardından uzun yıllar ortaya bir teori atılmamış, çalışmalar durma noktasına gelmişken 1983 yılında daha geniş çaplı bir kazı çalışmasına başlayan İtalyan arkeolog Giuseppe Orefici yaptığı kazıda yaklaşık 24 kilometre kare genişliğinde bir mezarlığa rastladı ve kazı tüm dünyada oldukça ilgi uyandırdı. Keşfettiği bu mezarlıkta yaklaşık 30 bin insan gömülüydü ve bazıları mumyalanmıştı. İşin daha ilginç kısmı ise keşfedilen mumyaların üzerinde bulunan kumaşların üzerine Nazca Çizgileri’nin birebir aynısı işlenmişti. Bulunan mumya ve kumaşlara karbon-14 testi yapıldı ve keşiflerin M.Ö 1000 ila 2000 yılları arasında olduğu belirlendi. Yani Nazca Çizgileri yaklaşık olarak 2000 veya 3000 yıl önce yapılmıştı.

Son yıllarda uydu görüntüleri ile çizimlerin 1500’ün üzerinde olduğu ve her birinin 300 metre çapında ve kilometrelerce uzunlukta olduğu belirlendi. Yaklaşık 4000 kilometre karelik bir alanı kapsayan çizimler spiral, yamuk, ok ve zikzak gibi anlamı bilinmeyen şekillerden oluşuyor. Bunların yanında insan, hayvan ve bilim adamlarının hayal ürünü olarak nitelendirdiği çeşitli yaratık figürleri de oldukça yaygın durumda.

Nazca Çizgileri Nasıl Yapıldı ?

Nazca çizimlerinin nasıl yapıldığı konusunda henüz net bir bilgiye sahip değiliz. Bazı bilim adamları bir merkez belirleyerek ipi bu merkeze sabitledi. Böylece dairesel şekiller ipi uzatıp kısaltarak taklit edilmek isteniyordu. Fakat bu yöntem işe yaramadı çünkü Nazca Çizgilerini bu yöntem ile yapabilmek için oldukça uzun halatlar ve devasa büyük kolonlar gerekiyordu. Ayrıca dağın yamacına yapılan çizimler için çok güçlü ve büyük aletler gerekiyordu. Çünkü dağ yamacında bulunan çizgiler kayaya kazınmıştı ve her biri çok simetrik şekiller ile oluşturulmuştu. Hal böyle olunca çizgilerin nasıl yapıldığı konusunda yürütülen bu çalışma başarısızlıkla sonuçlandı ve çizgilerin nasıl yapıldığı konusu hala gizemini  koruyor.

Nazca Çizgilerinin bulunduğu bölgeden çok uzakta yapılan Sümer tabletleri kazısında ise Nazca Çizgilerine benzer şekiller işlenmiş tabletlerin bulunması ile arkeologlar bu iki toplumun herhangi bir şekilde birbiri ile bağının olup olmadığını araştırmaya başladılar.

Yapılan ve halen devam eden bilimsel çalışmalara rağmen günümüzden binlerce yıl önce yapılmış olan Nazca Çizgileri gizemini hala koruyor ve anlaşılan o ki bu gizemi çözebilmek için biraz daha zamana ve daha gelişmiş teknolojiye ihtiyacımız var.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Günümüzde Kullanılan İlginç İcatlar ve Mucitleri

Kaynaklar ;

  • http://ngm-beta.nationalgeographic.com/archive/perus-nasca-lines/
  • http://whc.unesco.org/en/list/700
  • https://kops.ub.uni-konstanz.de/xmlui/bitstream/handle/urn:nbn:de:bsz:35…

Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
20
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
4
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !