Güneş Yanıklarına Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

2 dakikada okuyabilirsiniz


0
10

Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak cildimiz için oldukça zararlıdır ve ileri derecede olan yanıklar cilt kanserini tetikleyebilmektedir. Peki güneşli yaz günlerinde, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve güneş yanıklarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir? Bu yazımızda cilt kanserini önlemenin birinci yolu olan güneş yanıklarından nasıl korunulur sorusunun cevaplarını derledik.

Güneş yanığı, vücudunuzun güneşten yayılan UV (ultraviyole) ışınlarına maruz kalması ile oluşan, kızarıklık,kaşıntı, yara ve bazen su toplamalarına sebep olan bir cilt hastalığıdır. Uzunca bir süre güneş ışınlarına maruz kalmak geçici güneş yanığı şikayetinin yanında kalıcı cilt kanserine de dönüşebilmektedir. Sağlıklı bir cilt için vücudumuzu mutlaka güneşin zararlı ışınlarından korumamız gerekir.

Güneş yanığı nasıl oluşur?

Güneş yanığına sebep olan davranışlar;

  • Güneş altında, giysili halde veya güneşten koruyucu kremler olmadan çok fazla kalmak.
  • Güneş ışınlarının dünyaya direkt olarak yansıdığı saatler olan 10:00 ile 16:00 arasında güneş altında kalmak.
  • Cildinizin daha hassas olmasına sebep olacak ilaçlar kullanırken koruyucu krem kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmak.
  • Güneşin çok şiddetli hissedildiği tropikal bölgelerde, yüksek rakımlarda, tatil veya yolculuk yaptığınızda, veya güneş ışığının su veya kardan yansımasına maruz kalmak yüksek ölçüde cilt yanıklarına sebebiyet verir.

Güneş yanığının belirtileri nelerdir?

Güneş yanığı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli şey, yanık oluştuktan sonraki birkaç saatte hiçbir semptomun görülmeyebilmesidir. Sonrasında görülen semptomlar ise; kızarıklık, sıcaklık hissi ve dokunmalarda hissedilen acı şeklinde olmaktadır.

Güneş yanıklarını önlemek için ne yapılmalıdır?

  • Cildiniz hassas ve yanmaya müsait ise, güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmayın. Unutmayın ki cilt yapınıza bağlı olarak, hava bulutlu olduğu zamanlarda bile güneş yanığı yaşayabilirsiniz.
  • 10:00 ile 16:00 saatleri arasında güneş altında kalmayın. Bu saatler güneş ışınlarının dik bir biçimde indiği ve şiddetli etki edebileceği saatlerdir.
  • En az 30 faktör bir güneş kremi kullanın.(Cildiniz ne kadar hassassa, koruma faktorü o kadar fazla güneş kremleri kullanmalısınız.Uzmanlar en hassas ciltler için 30 faktörlü güneş kremi önermektedir.)
  • UVA ve UVB ışınlarının ikisine birden koruma sağlayan çok özellikli güneş kremleri kullanın.

Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !