Günümüz Teknolojisini O’na Borçluyuz; Nikola Tesla’nın Süper Buluşları

3 dakikada okuyabilirsiniz


0

Nikola Tesla; çağının ve Dünya’nın en büyük mucitlerinden bir tanesi olan Tesla yaşadığı çağın çok ötesinde buluşlar gerçekleştirmiş gerçek bir dahi. Bu gün kullandığımız neredeyse tüm tenolojik aletleri Tesla’ya borçluyuz desek haksız sayılmayız. Bu yazımızda Tesla’nın imzasını taşıyan büyük buluşlardan bir kaç tanesini sizler ile paylaşacağız.

1) 1920’li yıllarda ilk akıllı telefon fikri Tesla’ya aittir.

Öyle ki teslanın bu fikrini şu sözleri ile sizlere aktarabiliriz; “Her birimiz bir başkasıyla aramızdaki mesafeye bakılmaksızın, anlık iletişim kurabileceğiz. Televizyon ve telefonla aradaki kilometrelerce mesafeye rağmen bir başkasını görüp sesini duyabileceğiz, yüz yüze iletişimde olduğu gibi. Bunu bize sağlayacak araçlar şimdiki telefonlarımızdan çok daha basit olacak, öyle ki herkes bu telefonları yelek cebinde taşıyabilecek.”

2) Deprem makinesi fikri o yıllarda kulağa çılgınca gelmişti

Fakat günümüzde hemen hemen hepimizin duyduğu hakkında az çok bilgi sahibi olduğumuz H.A.A.R.P sistemi Tesla’nın geliştirdiği bir sistemdir. Bu sistemde Tesla labarotuarında bir deprem makinesi üretti ve testler başarılı sonuçlandı. Fakat tahrip gücünün çok fazla olduğunu öğrendiği projesini rafa kaldırdı. Ta ki o projeler bulunup uygulamaya alınana kadar.

3) Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan elektrikli tren (metro, hızlı tren vs) patenti

Tesla bu büyük buluşunu kitabında şöyle tanımlıyor; “Bu icat merkezî bir elektrik kaynağından caddelerdeki arabalara ya da diğer araçlara hat iletkeni ile motor arasında kayan ya da dönen herhangi bir aracı kullanmadan akım sağlayan gelişmiş bir sistem.”

4) Neredeyse her alanda kullandığımız uzaktan kumanda teknolojisi

Tesla bu deneyini küçük bir havuzda onlarca kişinin önünde küçük bir tekne ile yaptı. Teknede bağlı bir anten ve teslanın elinde bulunan kumandayı gören insanlar önce anlam veremediler, daha sonra böyle bir şeyin olabileceğine ihtimal vermeseler de Tesla projesinin başarısını herkes gösterdi ve tekneyi uzakta kumanda ile hareket ettirdi. Bu deney tüm medyada çok büyük yankı uyandırdı.

5) Dikey kalkış yapabilen hava araçlarının da atası tabi ki Tesla

Günümüzde kullanılan helikopter, drone ve son üretilen hayalet uçakların kalkış sistemi Teslanın bundan yüz yıl önce tasarladığı bir sistem. Tesla bu projesini o yıllarda helikopter uçak olarak adlandırmakta idi.

6) Kablosuz elektrik transferi yaparak uzakta ki ampulleri Tesla Bobini ile yakmayı başaran Tesla çağın çok ötesinde bir mucit olduğunu kanıtlamıştı

 Tesla, Colorado Springs Laboratuvarında 1899 yılında yaklaşık 50 km uzaklıktaki toplam 10 kW’lık 200 tane akkor ampulü kablosuz enerji transferi yöntemiyle yakmayı başarmıştır . Bu projesini daha kapsamlı hale getirip Dünya’nın istenilen bölgesine elektrik veya veri iletimini sağlayabilmek için 1901 ile 1905 yılları arasında Long Island’da Wardenclyffe Kulesini inşa ettirdi.

Bu verici istasyonu; piramit şeklinde, sekizgen ve 57 metre yüksekliğinde, 22m çapında idi , tepesinde 3m çaplı hava çekirdekli transformatör vardı ve üzerinden metrelerce uzunlukta şimşeklerin çıktığı 1m çaplı bir bakır küre bulunmaktaydı. Yapımında 55 ton çelik kullanılmıştı. 2000 insan yapımında çalıştı. Günümüzün parasıyla 4 Milyon $ değerindeydi. Ne yazık ki Tesla’nın maddi sorunları nedeniyle laboratuvarı satılmış bu yapılan kule de 1917 yılında yıkılmıştır.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !