Günümüzde Kullanılan İlginç İcatlar ve Mucitleri

3 dakikada okuyabilirsiniz


0

Günümüzde oldukça kullanışlı olsa da, icat edildiği yıllarda insanlara oldukça ilginç gelen ve bazıları kabul bile edilmeyen ilginç icatlar ve mucitlerini derledik.

1 ) Vakumlu ambalaj – Thomas Edison

Edison denilince akla ilk ampul gelse de ünlü mucitin daha bir çok icadı mevcuttur. Bu icatlardan bir tanesi ve en ilginçlerinden biri ise vakumlu ambalajlardır. Ünlü mucit Thomas Edison defalarca yaptığı denemeden sonra vakumlu ambalajı keşfetmiş ve patentini alarak insanlara bu buluşunu tanıtmıştır. Edison bu icadında önce cam bir kabın içine sebze ve meyveleri koymuş, daha sonra kabın içindeki havayı boşaltıp kaba sıcaklık vererek kabın kapağını mühürlemiştir.

2) Tahta yüzme paleti – Benjamin Franklin

Ünlü mucit Benjamin Franklin yüzmeyi çok seviyordu ve çocukluğundan itibaren hep daha hızlı yüzebilme hayali kuruyordu. Bu hayalini gerçekleştirmek isteyen Franklin ellerine ve ayaklarına tahta paletler takarak yüzmeyi denedi. İcadı işe yaramıştı ve daha hızlı yüzmeyi başarmıştı. Ancak tahta paletler ağır olduğu için yorucu oluyordu ve Franklin bu buluşunu yıllar sonra yeniden tasarlanması için bir kenara bırakmaya karar verdi.

3) Zıpkın – Clarence Birdseye

Büyük bir gıda firmasının sahibi olan dünyaca ünlü girişimci Clarence Birdseye okyanuslara olan merakı ve ilgisiyle de biliniyordu. Özellikle balinaları merak eden ve incelemek isteyen Birdseye balinaları etiketleyerek takip etmek için alüminyum ve lastikten oluşan bir tabanca icat etti. Günümüzde kullanılan modern zıpkınların atası olan icat ile bir çok balinayı etiketleyerek inceleme şansı buldu.

4) Metal dedektörü – Alexander Graham Bell

Graham Bell denilince hepimizin aklına ilk gelen şey şüphesiz ki telefondur. Ancak Graham Bell’in o zamanlar oldukça ilginç görülen bir icadı var; metal dedektörü… Dönemin başkanı James Garfield bir saldırgan tarafından silahlı saldırıya uğrar. Doktorlar başkanın vücudunda ki kurşunların yerini bir türlü tespit edemez. Bu olay sonrası başkanın vücudunda ki kurşunları tespit edebilmek için bir çare aramaya başlar. Biraz düşünüp kafa yorduktan sonra batarya, kondansatör, tutamaç ve “klik” seslerini duymak için bir ahizeden oluşan icadını tasarlar. Tasarlanan icat metal bir nesneye yaklaştığı anda ahizeden cızırtılı sesler vermektedir. Dedektör başkanın vücudunda ki kurşunları bulmaya yaramasa da günümüzde altın ve define arayıcılarının en çok kullandığı alet olmuştur.

5) Tüplü dalış kıyafeti – Leonardo Da Vinci

1500’lü yıllarda Osmanlı donanmasının yoğun saldırılarına karşı koymaya çalışan Venedik, oldukça zor günler yaşamaktadır. Dönemin en ünlü bilin insanlarından biri olan Da Vinci Osmanlı donanmasına su altından gizli saldırılar yapmak ve zarar verebilmek için bir su altı elbisesi hazırlar. Tamamen deriden oluşan kıyafet içeriye hiç su almamaktadır ve sırtında bulunan tüpü ile su altında nefes alıp vermeyi sağlamaktadır. Ancak diğer ilginç icatlar gibi Da Vinci’nin bu icadı Venedik donanması tarafından kabul edilmedi ve yeniden keşfedilmek üzere 500 yıl beklemek zorunda kaldı.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !