İlk Uzay Ülkesi Asgardia Kuruluyor. Vatandaşlık Başvuruları Başladı

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
51

Asgardia; insanlık tarihinin ilk uzay ülkesi. Uzayda kurulacak ilk ülke olan Asgardia için vatandaşlık başvurusu resmen başladı. Bir uzay istasyonu olarak kurulacak olan Asgardia’da toplamda 100 bin kişi yaşayacak ve bu uzay ülkesi dünya yasa ve kanunlarından muaf olacak.

Uzun zamandır proje aşamasında olan ve 2017 yılında yapımına başlanacak olan Asgardia için vatandaşlık başvuruları başladı. The Guardian gazetesinin verdiği habere göre tarihin ilk uzay ülkesinde yaşamak isteyen insanlar başvurularını yaparak kabul edilmeleri halinde Asgardia’da hayatına devam edebilecek. 

 

Tarihin ilk uzay ülkesi olacak olan Asgardia adını Yunan mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü gezegen olan Asgard’dan alıyor. Bu gezegende yaşamaya hak kazanan insanlar kuralları kendisi belirleyecek ve gezegen barışın, dostluğun ve insanlığın simgesi olacak. Ayrıca Asgardia gezegeni misyon olarak ta Dünya’yı meteorlar ve uzay çöplerinden de koruma görevini üstlenecek. 

Yeryüzünde ki diğer ülkelerin kısıtlamalarından bağımsız, tamamen özgür bir ülke olarak tanıtımı yapılan uzay gezegeninin yapımına 2018 yılında fırlatılacak ilk uyduyla başlanacağı bildirildi.

Asgardia için vatandaşlık başvurusu yapan kişiler mevcut ülke vatandaşlıklarından çıkmak zorunda kalmayacak. Şimdilik kapasitenin 100 bin kişi olduğunu söyleyen proje lideri Igor Ashurbeyli açıklamalarına şöyle devam etti; “Fiziksel anlamda Asgardia vatandaşları Dünya’da bulunacaklar ancak sadece Dünya’nın başka bir ülkesinde yaşıyor olacaklar. Başvuru sayısı 100 bini geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvurabileceğiz.”

İnsanlık tarihinin ilk uzay ülkesi Asgardia için bilinenler şimdilik bu kadar. Proje ile ilgili detaylar belli oldukça takip ederek siz okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz. Proje ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz projenin websitesini inceleyebilirsiniz.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !