İnfluenza nedir? İnfluenza belirtileri nelerdir?

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
2

Kış aylarının en yaygın hastalıklarından olan influenza nedir? İnfluenza belirtileri nelerdir? İnfluenza kaç günde geçer? İnfluenza tedavisi mümkünmüdür?

İnfluenza nedir?

Kış aylarında havaların soğuması ile salgın hastalıklarda büyük artış görülüyor. Özellikle bebek ve çocuklarda yaygın olarak görülen salgın hastalıklardan bir tanesi olan influenza, iyi korunulmadığı zaman yatağa düşüren bir virüs. Bu yıpratıcı ve tehlikeli virüsü yakından inceleyelim.

İNFLUENZA NEDİR?

İnfluenza viral bir grip virüsüdür ve bulaşma riski oldukça yüksek bir virüstür. Özellikle bebek ve çocuklarda yaygın şekilde görülen influenza, sağlıklı insanlarda ortalama 1 haftada iyileşme gösterirken, kronik hastalığı olan kişilerde iyileşme süresi çok daha uzun sürebilmektedir. Bebeklerde, çocuklarda ve astım, şeker vb kronik hastalığı olan kişilerde pnömoni (zatürre), meningoensefalit (beyin iltihabı) ve kalp kası iltihabı gibi ciddi hastalıklara yol açabilir ve sonuçlar ölümcül olabilir.

İnfluenza belirtileri nelerdir?

İNFLUENZA BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnfluenza virüsünün en yaygın belirtisi ani ateş ve kuru öksürük krizleridir. Bunların yanında baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, ciddi halsizlik, yorgunluk, titreme, seyrek olarakta ishal ve kusma gözlemlenebilmektedir. Eğer ani yükselen ateş ve bu belirtilerden bazıları sizde mevcut ise zaman kaybetmeden bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Özellikle 65 yaş üstü kişiler, bebek ve çocuklar ve kronik hastalığı olan kişiler bu belirtiler ile karşı karşıya kalır kalmaz mutlaka muayene olmalı ve önlem almalıdır.

İNFLUENZA TEDAVİSİ

İnfluenza virüsü için belli başlı bir kaç ilaç seçeneği mevcuttur. Ancak ilaç tedavisi kesinlikle doktor kontrolünde uygulanmalı ve önerilen tedavinin dışına çıkılmamalıdır. Doktorun önerdiği tedavinin yanında en az 3-5 gün istirahat edilmeli ve bol bol sıvı tüketilmelidir.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !