İnsanlar ile makineler arasında iletişim sağlanabilir

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Yeryüzündeki canlılar arasında; algılama ve düşünme yetisi sınırsız olan tek türüz. Ve maalesef; sahip olduğu mucizevi özelliklere rağmen, bulunduğu evrenden kendini soyutlayıp gelişimine katkı sağlamayan tek tür de biziz. Ben ve sen, insan.

Süregelen yapay zeka çalışmalarıyla, robotların hayatımızdaki yeri giderek sağlamlaşıyor. Robotların yükselişi devam ededursun; sahip olduğumuz her özelliğimizi robot arkadaşlarımızla paylaştıkça, kendimize büyük bir rakip de doğuruyoruz.

Algılama ve düşünme yetisine sahip bir robotun, gelişimini hız kesmeden sürdürmesi halinde; yarattığımız robotların hakimiyeti altına girme raddesine gelebiliriz. Nörobilimci Randal Koene, olası korku senaryolarını bertaraf etmek için, insan beynini bilgisayarla buluşturmayı amaçlayan bir çalışma gerçekleştirdi.

"Nörobilimciler beynin bir mekanizmalar bütününden oluştuğundan %99,9 oranında emin. Hesap yapabilen, fonksiyonları işleyebilen bir yapı. Eğer nasıl çalıştığını çözebilirsen, onun yerine geçebilecek bir yapı da tasarlayabilirsin. Beyinden küçük bir parça alıp beynin tıpa tıp aynı kopyasını geliştirmek fikri oldukça sıradan ve anlaşılır. Fakat bu işlem neden bütün beyni kapsayacak şekilde olmasın? Ve ondan sonra neden onu daha iyi bilgi işleyebilmek ve depolamak için bir bilgisayara aktarmayalım? Aynı bir bilgisayarın yaptığı gibi, düşüncelerimize istediğimiz zaman ulaşabilmek üzere dosyalara aktarabiliriz. Neden olmasın ki bunlar?"

Robotların gümbür gümbür geldiği teknoloji çağında; insanlığın da bir şekilde cevap vermesi gerektiğine, Randal Koene ile birlikte Elon Musk da inanıyor. Ünlü iş insanı, 2016 yılında Neuralink adıyla kurduğu şirkette, beyin ile bilgisayar arasında köprü oluşturacak bir teknoloji geliştirme çalışmalarına başlamıştı.

Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması halinde bu uygulamanın, beyin hasarları gibi önemli hastalıklarda tedavi yöntemleri arasına katılabileceğine inanılıyor. 

Elon Musk; geçtiğimiz haftalarda sosyal medyadan verdiği bir cevapla konu hakkındaki merakımızı giderek arttırmıştı. Hafızalarımız ile makinelerin yakın zmanda birleştirileceğini ve insanlık için büyük yararlar sağlayacağını -özellikle sağlık alanında- düşünüyorum. Teknolojinin gitgide hayatımıza daha fazla dahil olduğu çağımızda, bu sürenin çok da uzun olmayacağını söyleyebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Donmuş Halde Bulunan Solucanlar 42 Bin Yıl Sonra Yeniden Canlandı

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
1
Sinir Bozucu
gorkemceyhan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !