İstanbul ve Eşsiz Lezzetleri

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
1 Paylaşım

İstanbul sadece tarihi dokusuyla değil, yüzyıllar boyunca birçok kültüre ev sahipliği yaptığından birçok lezzeti bünyesinde barındırıyor. İstanbul’da farklı semtlerde gittiğiniz zaman ayrı ayrı lezzetlerle tanışmanız mümkün. Şöyle kısa bir lezzet turuna çıkalım!

Sultanahmet-Köfte

Köfte ekmek her yerde olan bir şey ama Sultanahmet’in öyle bir köftesi var ki hiçbir yerde yok. 1920’li yıllardan beri varlığını sürdüren Sultanahmet Köftecisi, İstanbul’a geziye gelenler için uğranılacak ilk duraklardan biri.

Eminönü -Balık

Turumuzun ikinci durağı olarak Eminönü’ne geçiyoruz. Eminönü, balık ekmeğiyle ünlü semtlerimizden biri. Burada taze taze yediğiniz balığın lezzeti damağınızda kalacak.

Vefa-Boza

B vitamini deposu olarak bilinen, kış aylarının favori içeceği boza, Vefa semtiyle özdeşmiştir. 19.yüzyıldan beri varlığını sürdüren bozayı yerinden içmek isteyenler uzun kuyruklar beklemeyi göze alarak gerçek yerinde benzersiz lezzetle tanışabilirler.

Kanlıca-Yoğurt

Anadolu Yakası’nın şahsına münhasır semtlerinden biri olan Kanlıca, 19. yüzyıldan beri yoğurduyla meşhur bir yer. Bu lezzeti diğer yoğurtlardan ayıran en önemli özelliklerden birisi ise pudra şekeriyle beraber servis edilmesi.

Sarıyer-Börek

1895 yılından günümüze kadar gelen Sarıyer böreğinin en ayırt edici özelliklerinden birisi ise içine kuş üzümü ve fıstık koyuluyor. Çıtır çıtır ağızda dağılan lezzetiyle birlikte lezzet şöleni yaratıyor.

Bebek- Badem Ezmesi

Bebek’in meşhur lezzetlerinden biri olan Badem ezmesi, lezzet olmaktan ziyade bir kültüre dönüşmüş haldedir. Kahve ve çayla birlikte oldukça güzel giden bu lezzeti esas yerinde yemek ise ayrıcalıklı bir deneyim.

İstanbul’a ilk defa gelecekseniz ya da İstanbul’u yeniden keşfedecekseniz bunlar bana yetmedi daha fazla neler var derseniz ise
https://bit.ly/2MPhn3V

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !