İstanbul’un Sembollerinden Ayasofya

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

532 yılında inşa edilmiş ve İstanbul’la sembolleşmiş Ayasofya aynı zamanda ilahi bilgelik anlamına geliyor. Eğer hala gitmeyeniniz, ziyaret etmeyeniniz varsa sizin için önden küçük bir tur hazırladım.

İlk olarak Ayasofya’nın görkemli kapısından bahsedelim. Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından yaptırılan eser tam 5 yılda tamamlanmıştır. Dünyanın en eski katedrali olan Ayasofya, normal bir kiliseye göre o kadar büyüktür ki yapılışından 1000 seneye kadar daha büyük bir eser yapılmamıştır. Bir Bizans dönemi yapısı olduğu için Roma mimarisinin özelliklerini çokça barındırır.

Ayasofya’nın diğer öne çıkan özellikleri arasında mermer küpleri, süslemeleri ve mozaikleri bulunur. Altın varak hakimiyetindeki ‘Sunu Mozaiği’ dünyanın en özel mozaikleri arasındadır. Bu mozaiğin ise 10. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

1453 yılında İstanbul’un fethiyle camiye dönüştürülen esere, farklı zamanlarda dört adet minare eklenmiştir. Ayasofya’nın yapımı ile ilgili çok sayıda efsane vardır. Altında gizli geçitler olduğu, sütunlarını Süleyman Peygamberin emrindeki devlerin taşıdığı, kilisenin planını arıların yaptığı, kapılarının tılsımlı olduğu bu efsanelerden sadece birkaçıdır.

Son olarak 1935 yılında müzeye dönüştürülen Ayasofya dünyanın her yerinden ziyaretçileri İstanbul’a çekmeye devam etmektedir.

Bu görkemli yapı hakkında daha falza bilgi için: https://bit.ly/2LX7rUJ


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur