Karadeniz Yöremizin Efsane Lezzetleri

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
1 yorum

Karadeniz yöremiz herşeyiyle ayrı güzeldir; doğası, kültürü ve tabiki yemekleri. Bölgenin coğrafi yapısı ve iklim şartları, yemeklerini şekillendirmiş ve bölge mutfağında iz bırakan lezzetleri oluşturmuştur. Şimdiden uyarayım, eğer açsanız bu yazıyı okumak sizi biraz acıktırabilir..

İlk olarak Karadeniz bölgesinin en ünlüsünden başlayalım yani hamsiden. Biliyorsunuz Karadeniz mutfağında hamsi çok geniş bir yer kaplıyor. Bunlardan sanırım en çok ünleneni, hamsili pilav. Çıtır çıtır hamsilerin kapladığı tane tane pilavın lezzeti dillere destandır ve Türkiye’nin dört bir yanına yayılmıştır. Eğer ailenizden biri yapabiliyorsa mutlaka deneyin ya da yolunuz Karadeniz’e düşerse denemeden gelmeyin derim.

Gelelim diğer bir lezzetimiz olan mıhlamaya. Artık neredeyse her kahvaltıcının menüsünde olan mıhlama, en karakteristik Karadeniz yemeklerinden biri. Trabzon peyniri, tereyağı ve incecik mısır ununu birleşmesiyle ortaya çıkan bu muhteşem lezzeti şu ana kadar tatmadıysanız, çok şey kaçırmışsınız. Ayrıca Artvin’de kaymakla da servis ediliyor bu güzellik. 

Ve benim favorim olan bir yemeğe geldi sıra. Karalahana çorbası. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan bu çorba son zamanlarda popülerleşen bir lezzet. Karalahana, mısır ve barbunya gibi gıdaların eklenmesiyle oluşan çorba, Karadeniz’de en çok tüketilen lezzetlerden biri. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum harika bir çorba 🙂

Bu güzel yöremiz hakkında daha çok lezzet için: https://bit.ly/2xJqFXa

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
4
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !