Karadeniz’in En Güzellerinden; Giresun

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Ülkemizin görülmeye değer yerlerinden Karadeniz’in doğal güzellikleri dillere destandır. Bunlardan en çok kendinden bahsettiren yerlerden birisi de Giresun.

Adı Yunanca’da Kerasus, daha sonra da buraya gelen Romalılar tarafından Cerasus olarak değiştirilmiş bu güzel yerin. Buraya geldiğinizde görmeniz gereken ilk yerlerden biri Giresun Müzesi. 1. yüzyıldan kalma bu yapı ilk başlarda ibadethane daha sonra hapishane işlevi görmüştür. Şimdilerde ise içinde çeşitli milletlerden tarihi eserlerin bulunduğu harika bir müzeye dönüşmüş durumda.

Giresun’un tarihi güzellikler bakımından zengin bir ilimiz. Giresun Müzesi’nden sonra Pontus kralı tarafından yaptırıldığı söylenen Giresun Kalesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Zaten bölgenin en güzel manzarası da bu kaleden gözüküyor.

Tarihi yerlerden konuştuk biraz da mutfağından bahsedelim. Eminim Karadeniz denince akla gelenlerden biri de fındıktır. Giresun fındığın başkenti olarak bilinir. Nisanda ağaç dalları yeşillenir, Mayıs-Haziran gibi çotanakların patlamasıyla da güzel fındıklar ortaya çıkar.

Karadeniz’imizin güzelliklerinden biri olan Giresun hakkında daha fazla bilgi edinmek için; https://bit.ly/2tw5DeK

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !