Katar Neden Hedef Oldu ? Türkiye Katar’ı Neden Destekliyor ?

2 dakikada okuyabilirsiniz


0
26

Son günlerde terör destekçiliği ile suçlanan Katar bir çok arap devleti ve avrupa ülkelerinin yoğun baskısı altında. Peki bu baskı nasıl ortaya çıktı, gelişmelerde kimlerin parmağı var ve sonucu ne olacak ? Yakın tarihte biraz araştırma yaparak Katar krizini analizini sizlerle paylaşıyoruz.

Katar konumu itibari ile Dünya’nın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısıdır. İhraç ettiği sıvı doğal gazın çok büyük bir bölümünü Japonya’ya gönderir ve bu durum Japonya’nın çok sıkı dostu olan Amerika’nın çıkarına olan bir durumdur. Bu bilgi önemli kategorisinde kenarda dursun.

Katar 2005 yılında kuzey sahası diye tabir edilen bölgede bulunan yeraltı kaynakları işlemeyeceğini duyurmuş ve İran ile ortak rezervlerini zenginleştirme yasağı koymuştu. Yani Katar kendisi bir yasa çıkartarak yer altı kaynaklarını çıkartıp satmayacağını tüm Dünya’ya bildirmişti. Kuzey sahası Katar için çok önemli bir bölgedir. Bu bölgede bulunan rezervlerini çok ucuza işleyebilir ve diğer rakiplerinin ihracat konusunda çok çok önüne geçebilirdi. Kısacası kuzey sahası rezervlerini işleyen bir Katar Dünya’nın bu sektörde lider ülkesi olabilirdi. Fakat ilginçtir ki Katar kendi çıkarttığı bir yasa ile bu fırsatı tepti. 

Bu durum Avrupalı doğal gaz şirketlerinin işine geldi. Dünya doğal gaz ihracatının yönetimi hala onlardaydı. Ta ki 3 Nisan 2017’ye kadar. Çünkü Katar bu tarihte Kuzey sahasını doğal gaz üretimine açma kararı aldı. Dolayısı ile Dünya doğal gaz piyasası alt üst oldu. Tüm şirketler değer kaybetti ve kuzey sahasının faaliyete girmesinin ardından neler olacağını hepsi biliyorlardı. Bu arada kuzey sahasında hak sahibi olan İran Mart ayında Total şirketi ile anlaşma yaptı. Obama zamanında ambargo kararı kaldırılan İran’ın yaptığı bu anlaşma ABD’yi oldukça rahatsız etti.

Üstüne birde kuzey sahası yasası iptal edilince ABD hemen düğmeye basma kararı aldı. Çünkü bu enerji kontrolü dengesini İran ve Katar’a bırakmak ABD için hiç akıllıca bir davranış değildi. Bunun üzerine yaklaşık 2 hafta önce Trump ilk yurtdışı ziyaretini Suudi Arabistana yaptı ve düğmeye resmen basılmış oldu. Yapılan bu gezinin hemen ardından başta Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere neredeyse tüm arap devletleri bir anda Katar’ı terörü desteklemekle suçlamaya başladı. 

Bu arada ABD tekrar harekete geçti ve yeni bir İran karşıtlığı görüşü başlatma çabasında. ABD, Katar’ı arap ülkeleri ile durdurup İran’a da yeniden ambargoyu gündeme getirerek kuzey sahasının kullanımını engelleme çabasında. Böylece TOTAL Petrol Şirketi’nin İran ile olan anlaşmasını iptal edebilir ve güç dengesini tekrar elinde tutabilir. Yakın geçmişte olan bir olayı hatırlayacak olursak; TOTAL 2014 yılında Rusya ile bir enerji anlaşması yapmış ve ABD’nin tüm karşı çıkmalarına rağmen anlaşmadan vazgeçmemişti. Daha sonrasında ise TOTAL’in Ceosu ilginç bir uçak kazasında öldü ! ;

Türkiye Katar’ı Neden Destekliyor ?

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuk İstismarı ile İlgili Önemli Gelişme, Adalet Bakanı ''Kimyasal Hadım Gündeme Gelecek''

Türkiye Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra Katar ile büyük bir doğal gaz anlaşması yapmıştı. Bu anlaşmayı asla onaylamayan ABD ve Avrupa ülkeleri gelişmeleri dikkatle takip ediyor ve her gün konu ile ilgili ilginç açıklamalar yapıyorlardı. Şimdi Katar’da yönetimin değiştiğini düşünürsek, hele ki yönetimin ABD eliyle değiştiğini düşünürsek yapılan tüm enerji anlaşmalarının rafa kaldırılacağını çok rahat bir şekilde anlayabiliriz.

Yani tüm gelişmeleri göz önüne alarak bir değerlendirme yaparsak; oynanan oyunu, bozulacak anlaşmaları ve  Türkiye’nin ekonomik çıkarları için Katar’a destek vermesi gerektiğini görebiliriz.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !