Kış Mevsiminin En Yaygın Hastalığı Olan Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir ?

4 dakikada okuyabilirsiniz


0

Kışın kendisini hissettirmeye başladığı bu dönemde grip hemen yüzünü gösterdi. Hava sıcaklıklarının düşmeye başlaması ile hastaneler grip şikayeti olan hastalar ile dolmaya başladı. Grip bağışıklık sistemimizi zayıflatan, halsizlik, iştahsızlık ile başlayan ve öksürük, burun akıntısı, yüksek ateş belirtilerinin görüldüğü bir bağışıklık hastalığıdır. Çok zor bir hastalık gibi görünse de gripten korunmak aslında çok zor değildir. Gripten korunmanın yolları nelerdir sorusunu sizler için 10 başlık altında topladık.

Ellerinizi olabildiğince fazla yıkayın

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın ilk ve en önemli kuralı ellerin temiz tutulmasıdır. Sürekli bir yerler ile temas etmek, tokalaşmak yada para alışverişi gibi çok fazla yapılan aktiviteler grip salgınının başlıca sebeplerindendir. Ellerinizi yıkamak kadar doğru yıkıyor olmak da önemlidir. Ellerimizi yeterince dezenfekte etmenin yolu ise en az 30 saniye bol su ve köpükle yıkamaktır.

Grip aşısı olun

Grip aşısı, önerilerini araştırmalara dayandıran doktorlar tarafından tavsiye edilmeye devam ediyor. Elbette herkesin aşı olması gerekir diyemeyiz. Hangi grupta olduğunuzu, aşı yaptırmanızın uygun olup olmayacağını doktorunuza danışarak öğrenin ve aşı olmasında sakınca olmayan grupta iseniz mutlaka aşı yaptırın.

Bol bol su için 

Su içmek, hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde tavsiye edilir. Tüm uzmanlar yeteri miktarda su içmeyenlerin, enfeksiyonlara daha açık olduğunu ve daha sık hasta olduğunu belirtmektedir. Yetişkin bir erkeğin günlük su ihtiyacı ortalama 3 litre, yetişkin bir kadının ise ortalama 2,2 litre olarak tavsiye edilmektedir.

Spor yapın 

Havaların soğuması, spor yapmamak için öne sürülen bahanelerin başında geliyor. Araştırmalar ”Çalışan demir paslanmaz” sözünü doğrular nitelikte, daha fazla fiziksel aktivite yapanların daha az hastalandıklarını gösteriyor.

Düzenli uyku önemli 

Sanılanın aksine uyku esnasında vücut, durmaz, uyanık anlar için gereken maddeleri salgılamanın yanında kişiyi gün içerisinde yaşanan tempoya hazırlar. Bu konudaki araştırmalar, uyku esnasında bağışıklık sisteminin de güçlendiğini gösteriyor. Herkesin ihtiyacı olan uyku süresi, yaş ve benzer sebeplere göre değişiklik gösterir. Ancak bir gerçek var ki, o da sağlıklı her yetişkinin ortalama 7 saat uyuması gerektiğidir. Bu durum çocuklarda 8-9 saate kadar çıkmaktadır.

Doğru beslenin ve bol bol C vitamini tüketin

Yediklerimiz, tüm vücut sağlığımızı korumak için son derece önemlidir. Bağışıklık sistemimizi, ihtiyacı olan vitamin ve minerallerle desteklemeliyiz. Beslenmenin altın kuralı ise, çeşitlilik. Tabağımızda farklı renkte sebze – meyveler bulundurmamız gerekir ve bu karışıma biraz da çiğ kuruyemiş eklersek çok daha besleyici ve faydalı olacaktır. Düzenli beslenmenin yanında C vitaminide çok önemlidir. Farklı renkte sebze – meyveler bol miktarda C vitamini almamızı sağlar. 

Tırnaklarınızı kesin

 

Temas ettiğimiz her yüzeye tırnaklarınız da değer. Tırnak diplerimiz bakterilerin üremesi için oldukça elverişli ortamlardır. Ellerimizi ne kadar sık yıkarsak yıkayalım tırnak diplerini sürekli temiz tutabilmek imkansızdır. Bu yüzden kışın tırnaklarımızı sürekli kesmek gribe karşı alınacak önlemlerin önemli olanlarından bir tanesidir.

Ortam temizliği çok önemli 

Ne kadar temiz ve mikroplardan arınmış bir ortamda yaşıyorsanız, o kadar güvendesiniz demektir. Özellikle ortak kullanılan ortam ve eşyaların temizliğine dikkat etmeli. Eviniz, iş yeriniz ve hatta arabanız bile mutlaka temiz olmalıdır.

Olabildiğince stresten uzak durun 

Kronik ağrılardan depresyona hatta kansere kadar sayısız hastalığın sebebi stres. Grip gibi bağışıklık sistemine önemli görevlerin düştüğü hastalıklarla mücadelede stres bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve gribe zemin hazırlar. Bu önlemi almak biraz zor olabilir ama aklımızın bir köşesinde bulunmasında fayda var.

Ortak kullanılan yüzeylere dokunmayın 

Grip virüsü el teması ile bulaşabilen bir virüstür. Bu yüzden toplu taşıma araçlarında, alışveriş merkezlerinde, kafe yada benzeri yerlerde olabildiğince dikkat edin. Dokunmak zorunda kalırsanız bile ellerinizi hemen dezenfekte edin. 


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !