Kültür ve Tarih Hatay’da bir arada!

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Hatay denince aklan gelen iki şeyden biri beraber yaşayan bir kültür ve künefe tabiki. Yaklaşık 243 yıl boyunca Bizans ve Sasaniler arasında el değiştiren Antakya Hristiyanlığın dini merkezi haline gelmiştir. 877 yılında Tolunoğulları’nın hakimiyetine giren bölge Ihşitler ve Hamdaniler’in işgaline uğramış, 966 yılında tekrar Bizans topraklarına katılmıştır. Kısacası tarih boyunca farklı kültürlerin ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak kabul edilen St. Pierre kilisesi, adını Aziz Pierre’den almaktadır. Buranın önemi ise Aziz Pierre’nin Antakya’ya gelip Hristiyanlığı anlattığı ve cemaatin ilk kez Hristiyan adını aldığı yerdir. Aslında bir mağaraymış burası ve sonradan gotik tarzdan eklemelerle kiliseye çevrilmiş.

Hatay tarihi yapılarla ünlü olduğu kadar doğasıyla da anılam bir şehirimiz. Hatay’a yolunuz düşerse Amik Ovası’na ya da şehrin yüksekliğini betimleyen Amanos Dağı’nın eteklerindeki şelaleleri ziyaret etmeyi unutmayın. Diğer bir doğal güzelliği ise Samandağ sahili. 14 km’ye yaklaşan uzunluğu hem Türkiye’nin hem de dünyanın en uzun sahilleri arasındadır. Kumlarda yürürken caretta caretta’lar ile karşılaşabilirsiniz çünkü burası bu canlıların Türkiye’deki üç üreme merkezlerinden biri.

Hatay’dan bahsedip künefeden bahsetmemek olur mu? Çok kültürlü bu coğrafya mutfağa da güzel bir şekilde etki etmiş tabiki. Zaten Hatay mutfağı UNESCO tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmiş. Hatay’da kafanızı karıştıracak tek şey hangi lezzeti tercih edeceğiniz.

Bu güzel şehrimiz hakkında daha fazla bilgi: https://bit.ly/2OghbMf

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !