Lozan Barış Antlaşması İle İlgili Yanlış Bilinen Gerçekler

3 dakikada okuyabilirsiniz


0
11

Lozan Barış Antlaşması maddeleri neler? Lozan nerede? İşte Kurtuluş savaşı sonrası imzalanan Lozan Antlaşması ile ilgili merak edilenler ve yanlış bilinen gerçekler.

Türk milletinin en büyük zaferi olan ve 11 yıl süren kurutuluş savaşından sonra İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması, son yıllarda sıklıkla Türkiye’nin gündemine oturuyor. Uzmanlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi sınırlarını ve uluslararası haklarını belirleyen Lozan Antlaşması ile ilgili çok sayıda yanlış bilgi olduğunu belirtiyor. Peki Lozan Antlaşması ile ilgili yanlış bilinen bilgiler neler? Gelin lozan ile ilgili halk arasında yanlış bilinen ve tartışlına bilgileri birlikte inceleyelim.

1. Lozan Antlaşması Süresi nedir? Anlaşma 100 yıllık mı?

Lozan Barış Antlaşması ile ilgili en çok tartışılan konu antlaşmanın süre ile ilgilidir. Halk arasında antlaşmanın 100 yıllık olduğu ve 2023 yılında sona ereceği konuşulsa da uluslararası ilişkiler uzmanları antlaşmanın herhangi bir maddesinde süre belirtilmediğini ve bu yüzden antlaşmanın süresiz olarak geçerli olduğunu bildiriyor.

2. Lozan antlaşmasında gizli maddeler var mı?

Antlaşma ile ilgili en çok konuşulan bir diğer konu ise antlaşmada gizli maddelerin olduğu konusudur. Lozan barış antlaşması 8 devlet arasında imzalanmış ve antlaşmada yer alan tüm hükümler açıkça belirtilmiştir. Bu sebeple lozan antlaşmasında herhangi bir gizli madde olması söz konusu değildir.

3. Ege adaları lozan antlaşması ile kayıp edildi mi?

Ege Denizi’nde bulunan 12 adalar 1912 yılında yapılan Uşi antlaşması ile İtalya’ya verilmiştir. Bu antlaşmaya tarihte 1. Lozan antlaşması denir. Bu sebeple 12 adaların Lozan antlaşması ile kayıp edildiği bilgisi hakim olmuştur. Bunun yanı sıra Balkan savaşlarından sonra 1913 yılında yapılan Atina ve Londra antlaşmaları ile Ege adaları da Yunanistan’a verilmiştir. Yani adaların kayıp edilmesi Lozan anlaşmasından çok öncedir ve Lozan ile adaların kayıp edilmesinin hiç bir bağlantısı yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüm Dünya'da Yankı Uyandıran Bir Reenkarnasyon Olayı; Titu Vakası

4. Lozan antlaşması ile boğazlar tüm devletlere açıldı mı?

Lozan ile ilgili hakim olan yanlış bir bilgi ise boğazların Lozan anlaşması ile tüm devletlerin kullanımına açıldığı bilgisidir. Boğazların uluslararası kullanım hakkı Lozan’dan çok sonra yani 22 Haziran 1936 yılında yapılan Montrö Boğazlar sözleşmesi ile belirlenmiştir ve günümüzde de boğazlar meselesi ile ilgili bu anlaşmanın maddeleri uygulanmaktadır.

5. Lozan antlaşması ile yer altı kaynaklarımızı çıkartmamıza izin vermiyorlar

Halk arasında en çok konuşulan konu Türkiye’nin yeraltı kaynaklarını Lozan’da yer alan bir madde yüzünden çıkartamadığıdır. Fakat gerçekte Lozan antlaşmasında böyle bir madde yoktur. Türkiye yaklaşık 60 yıldır çeşitli kömür, petrol ve bor madenlerini çıkartarak kullanmaktadır. Antlaşma hükümlerinde yeraltı kaynakları ve kullanımı ile ilgili bağlayıcı bir hüküm bulunmamaktadır. Hatta tüm Türkiye günümüzde tüm dünyada kullanılan bor madeninin yaklaşık yüzde 57’sini ihraç etmektedir.

6. Savaşta kazanılan topraklar masada kaybedildi mi?

Türk milleti kurutuluş savaşından tüm dünyanın kabul ettiği büyük bir başarı ile çıkmış ve egemenliğini tüm dünyaya tanıtmıştı. Savaştan galip çıkmıştır ancak Lozan Antlaşması yapılırken İngiliz donanması hala marmara denizinde, Fransız donanması ise hala ege denizindedir. Bunun tedirginliğini yaşayan Türk heyeti 7 devlete karşı tek başına kalmıştır ve üzerinde çok büyük bir baskı vardır. Bu şartlarda bile Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının en büyük sebebi olan kapütülasyonların kaldırılması sağlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının temeli atılmıştır. Ayrıca Lozan Antlaşması, Sevr anlaşması ile yukarıda ki haritada belirlenen sınırlar ile Türklerin Anadolu’da küçük bir bölgeye sıkıştırılmasının önüne geçmiş ve bugünkü sınırlarımı belirlemiştir.

Lozan Barış Antlaşması’nın tam metnini okumak ve maddeleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
2
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Komik Komik
1
Komik
Mükemmel Mükemmel
6
Mükemmel
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
2
Sinir Bozucu
Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !