Mecliste Tartışma; İstanbul’da 2 Milyon Metrekarelik Arazi İranlı Bir İş Adamına Satıldı mı ?

1 dakikada okuyabilirsiniz


1
11 , 1 puan

CHP İzmir milletvekili Bedri Serter, İstanbul Arnavutköy’de bulunan 2 milyon metrekarelik bir arazinin 22 milyon liraya İranlı bir kişiye satıldığını öne sürdü ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bir dizi soru yöneltti.

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan ve Maliye Bakanlığına ait olan 2 milyon metrekarelik arazinin İranlı bir kişiye satıldığı iddia eden CHP Milletvekili Bedri Serter, söz konusu arazinin büyüklüğü ve satış bedeliyle ilgili kafa karıştıran sorular olduğunu belirterek, ‘Hazine arazinin adeta peşkeş çekildiği belgelenmiştir’ dedi ve konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

  • 2 milyon m2 olduğu tapu kayıtlarıyla sabit söz konusu arazinin İran uyruklu Mojtaba Keifi’ye devri doğru mudur?
  • İstanbul Arnavutköy’de bulunan bu arazinin özellikle bir İranlıya devredilmesinin amacı nedir?
  • Bu arazinin devri ile ilgili mevcut tapu belgesinde rayiç bedelinin 22 milyon olduğu görülmektedir. Bu bedelin tespitinde hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Arnavutköy gibi stratejik bir yerde böylesine büyük bir arazi için bu miktar neye göre belirlenmiştir?
  • Hazine arazilerinin devrinde yabancı uyruklulara uygulanan yöntemler nelerdir? Bu ve benzeri devirlerde ihale şartnamesi hazırlanmakta mıdır?
  • Bu ve buna benzer büyüklükte ve stratejik önemdeki topraklar, araziler, taşınmazlar ne karşılığında yabancı uyruklulara verilmektedir? Böylesi büyük arazilerin satışı ve/veya devri konusunda kamuoyuna bilgi verilmekte midir?

Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
2
Sinir Bozucu
Alp Arslan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !