NASA ve Uber Anlaşma İmzaladı: Uçan Taksiler 2020’de Kullanımda Olacak

2 dakikada okuyabilirsiniz


0

Yakın geçmişte en çok hayal edilen, bilim kurgu fimlerinin vazgeçilmez unsuru uçan arabalar gerçek oluyor. Gökyüzü ve uzay biliminin lider kuruluşu NASA ve VIP taşımacılık hizmeti veren Uber uçan taksiler konusunda anlaşma imzaladı. İmzalanan anlaşmaya göre uçan taksiler 2020 yılında hizmete başlayacak.

Dün NASA ve Uber tarafından, ABD’deki şehirlerde uçan taksi için keşif yapılması konusunda anlaşma imzaladığı açıklandı. Sergilenen ilk smülasyon görüntüsü ile bir drone modeline benzeyen uçan taksinin, 2020 yılında kullanıma girmesi bekleniyor. NASA’dan yapılan açıklamaya göre, Uber şirketi ile ABD semalarında uçan taksi projesi için keşif yapılması konusunda anlaşıldığı ve NASA’nın, ‘şehir hava devinim’ araçları için simülasyonlara başlayacağı belirtildi.

Uçan taksilerin tasarımı nasıl olacak ?

Uçan taksilerin tasarım olarak bir drone’a benziyor. Sergilenen örnek görselde dikey kalkışa ve inişe izin vermek için birden fazla itici motoru olduğu görünüyor. Uçan taksinin gövdesi ilk bakışta bir uçağın gövdesini anımsatıyor. Uçan taksiler sıvı yakıt ile değil elektrik enerjisi ile çalışacak, böylece tasarım olarak helikoptere benzeyen uçan taksiler, bir helikopterden daha sessiz ve daha ucuz olacak.

Durak olarak gökyüzü limanları kurulacak

Uçan taksi projesi ile ilgili açıklama yapan Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, insanların gelecekte Uber uygulaması ile taksi çağıracağını ve en yakın çatıda bulunan gökyüzü limanına gideceğini aktardı. Uçan taksilerin hem hızlı hem ucuz olacağını belirten Khosrowshahi, sözlerine şöyle devam etti; “Bu araçlar etrafında bir ulaşım ağı oluşturmak istiyoruz, böylece insanlar düzenli olarak bu taksileri daha uygun maliyetlerle kullanabilecek. Trafikten kaçarak hem ucuza hem de daha hızlı uzun mesafelere havadan gidebilecekler.”

Havalanmasının ardından, arkadaki bir pervanesi hariç tüm pervanelerini kapatarak sabit kanatlı bir uçağa dönüşen araç, saatte 240 km hıza ulaşabilecek. Ayrıca uçan taksilerin tam dolu bir batarya ile 100 km mesafe gidebileceği bildirildi.

Uber firması uçan taksiler ile ilgili hazırladığı tanıtım videosunu da kamuoyu ile paylaştı.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Okur Yazar

Tecrübelerimizle yirmi yılda öğreneceklerimizi, okuyarak bir yılda öğrenebiliriz...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !