Neyi Tercih Ediyoruz?

1 dakikada okuyabilirsiniz


0

Tercih dönemindeyken neyi tercih ediyoruz diye düşünmek çoğumuzun atladığı bir ayrıntı. Bir şehri mi yoksa bir üniversitenin adını mı tercih ediyoruz kendi kendimize sorgulamamız gereken bir dönemde olduğunuzu biliyorum. Yanlış adım attığınız zaman sizi büyük pişmanlıkların beklediğini düşünüyorsunuzdur.

Kendinizi tanıyın

Bir insanın kendini tanıması sadece üniversite sınavında değil hayatının her alanında her şeyin çözümü olabilir.  Çevrenizde mutlaka ‘’işimi sevmiyorum’’, ‘’okuduğum bölüm hiç bana göre değil’’gibi şeyler duyuyorsunuzdur. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey kendi kendinize sorular sormak olmalı. Sorduğunuz sorular sonunda eğer cidden tercih edeceğiniz bölüm size göreyse tercih listenize ekleyebilirsiniz.

Şehir tercihleri

Şehir tercihleri üniversite hayatını etkileyen başlıca unsurlardan biridir. Sonuç itibariyle  seneler boyunca orada yaşayacaksınız. Eğer yaşadığınız yeri sevmezseniz, başarılı olma imkanınız ve hayattan zevk almanız zorlaşır. Bu yüzden tercih yaparken okuyacağınız yeri mutlaka araştırın.

Üniversite seçin
Tercihlerinizi yaparken seçtiğiniz üniversiteye dikkat etmelisiniz. Üniversite tercihiniz sizin meslek hayatınızda başarınızı doğrudan etkileyecek faktörlerden biridir. Üniversitenizin bilinirliği, yurtiçi ve yurtdışındaki  prestiji sizi iş hayatınızda daha konumlandıracaktır.

Puan faktörü

Yazımın başından sonuna  kadar saydığım tüm maddelerden daha da gerçekçi bir şey varsa bu da puan faktörüdür. Puan faktörüyle üniversite adayının baktığı çerçeve genişler. Daha rahat ve emin kararlar alabilir.Tabii ki bu bir yandan iyi bir yandan da kötüdür. Çünkü seçeneklerin artması daha da kafa karıştırıcı olabilir. Fakat uzmanlarla yapılacak tercihler adayı bir adım daha öne geçirecektir.

Tercih süresi boyunca sürekli olarak neyi tercih ediyoruz? sorusunu sorup emin olamadığınız cevaplar alıyorsanız. Belki de uzman görüşlere ihtiyacınız var demektir. Sözel bölümde okuyan kişiler, bu konuda daha avantajlılar. Geçen seneden itibaren yapılmaya başlayan Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi birçok yönden öğrencilere avantajlar sağlıyor. Atölye seçeneğiyle tercih ettiğiniz meslek dalında eğitim alabilir, uygulamalar yapabilirsiniz. Uzman kişilerle söyleşilere katılabilir, akademislerle birebir tanışma şansı bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yaz Tatiline Çıkarken Yanınıza Mutlaka Almanız Gerkenler

[zombify_post]


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !