Para Biriktirmenin 5 Efektif Yolu

1 dakikada okuyabilirsiniz


1
1 puan

Bütçe Planı

Ayda ne harcadığınıza dair bir fikriniz olduğunda, kaydedilen harcamalarınızı uygulanabilir bir bütçede düzenlemeye başlayabilirsiniz. Aylık standart harcamalarınıza ek olarak araç bakımı gibi her ay değil fakat düzenli olarak gerçekleşen giderleri de dikkate aldığınızdan emin olun.

Tasarruf Planı

Bir bütçe planı oluşturduktan sonra, bunun içinde bir tasarruf kategorisi yaratın. Gelirinizin yüzde 10 ila 15'inden tasarruf etmeye çalışın. Harcamalarınız çok yüksek olursa yeterince tasarruf edemezsiniz. Bunu dengeleyebilmek için yemek ve eğlenceye yönelik harcamalarınızı gözden geçirebilirsiniz.

Alışveriş Listesi

Paranız için bir bütçe planına ihtiyaç duyduğunuz gibi, alışverişiniz için de bir plana ihtiyacınız var (bir alışveriş listesi). Öğün planlama ile başlayın, hafta boyunca kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde ne yiyeceğinize karar verin ve ardından ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın. Ayrıca market alışverişlerinizde harcamalarınızın küsüratlarını size iade eden Paraf gibi kredi kartlarını tercih ederek avantaj sağlayabilirsiniz.

Hedef

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri bir hedef belirlemektir. Ne için biriktirmek istediğinizi düşünerek başlayın - belki evleniyorsunuz, bir tatil yapmayı planlıyorsunuz veya emeklilik için para biriktiriyorsunuz. Ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını ve onu nasıl muhafaza edebileceğinizi belirleyin. Örneğin bunun için bankaların bireysel emeklilik sistemlerinden faydalanabilirsiniz.

Kontrol

Bütçenizi gözden geçirin ve ilerlemenizi her ay kontrol edin. Bu sadece kişisel tasarruf planınıza uymanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sorunları hızlı bir şekilde tanımlamanıza ve çözmenize yardımcı olur. Tasarruf etmenin bu basit yolları, her gün daha fazla para tasarrufu yapmanıza ve hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Asosyo

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !
Eklenecek İçerik
Makale
Görsel yada video ile süslenmiş bir makale oluştur
Test
Bir sonuca ulaşan veya kişilik belirleyen bir test oluştur
Foto Galeri
Kısa açıklamalar ile süslenmiş bir foto galeri oluştur
Video
Video içeren içerik oluştur