Peyzaj Nedir? Peyzaj Nasıl yapılır?

1 dakikada okuyabilirsiniz


0
12

Bahçe peyzajı nedir? İstanbul peyzaj Firmaları gibi sorularınızın cevabı yazımızda Sizleri bekliyor.

Peyzaj Nedir?

Peyzaj Nedir? Peyzaj Nasıl yapılır? Bahçe peyzajı nedir? İstanbul peyzaj Firmaları gibi sorularınızın cevabı yazımızda Sizleri bekliyor.

İnsanların yüzyıllarca ihtiyaç duyduğu ve her devre göre farklı yorumladığı  bahçe gereksiniminin önemini daha iyi kavrayabilmek için peyzaj ve diğer unsurların tanımını bilmemiz şarttır. Ben de bu yazıma ilk olarak “peyzaj nedir?” sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum. Peyzaj kelimesi Fransızca kökenli olup sözlük anlamı “manzara”dır.Tanımı ise  herhangi bir görüş alanı içerisine dahil olan doğal ve kültürel varlıkların oluşturduğu görünüştür/sistemdir. Yani, bulunduğumuz  yerdeki dağları, ovaları, su ögeleri, yolları, taşıtları, bitkileri, faunaları ve gördüğümüz başka her şeyin tümüdür. Peki peyzaj nelerden etkilenir? Dönemin coğrafi yapısı, çevre koşulları, sosyal ve ekonomik yapısı, ve yine insanların kültürel seviyeleri peyzajı etkileyen ve zıt peyzajlar ortaya koyan en önemli faktörlerdir. Yıllar geçtikçe bu faktörlerin farklılık göstermesi peyzajında durağan olmamasını sağlar. Özellikle gün geçtikçe gelişen teknolojinin doğaya hakim olması, Dünya’nın değişim süresinin azalmasına ve peyzajın da  daha çabuk değişmesine neden olur. Dolayısıyla herhangi bir görüş alanı belli bir zamandan sonra  aynı şekilde asla kalmayacaktır. Bu da peyzajı bazen olumsuz etkilese de çoğu zaman ve genellikle çeşitlilik açısından çok mühim gelişmelere imza atar.


Bu içerik bisosyo.com üyesi tarafından oluşturulmuş ve yayınlanmıştır. Sitemize üye olarak sizde içerik ekleyebilir ve içeriğinizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğe emojiler ile oy verin

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Komik
2
Komik
Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Sinir Bozucu Sinir Bozucu
0
Sinir Bozucu
Advertising

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler Telif Hakkı İle Korunmaktadır. İzin Alınmadan Kopyalanamaz, Başka Bir Yerde Paylaşılamaz !